Katastrofa kolem radikálního islámu? USA by se prý měly zamyslet. Už vážně

2. 6. 2015 10:02

Známý americký konzervativní komentátor Patrick J. Buchanan rozebírá, proč je vůle k boji a obětování na Blízkém východě vždy mnohem větší v případě náboženských radikálů než u sekulárních demokratických sil, které podporují Spojené státy.

Katastrofa kolem radikálního islámu? USA by se prý měly zamyslet. Už vážně
Foto: Archiv
Popisek: Irák

„Irácké síly bohužel neprojevily žádnou vůli bojovat. Můžeme je vycvičit a poskytnout jim zbraně. Nemůžeme v nich však vypěstovat vůli k boji,“ cituje Buchanan v úvodu svého komentáře amerického ministra zahraničí Ashe Cartera. Znechucení američtí důstojníci se nechali slyšet, že v bitvě o Ramádí převyšoval počet obránců islámské bojovníky v poměru deset ku jedné. Přesto Islámský stát Ramádí dobyl. „Proč se irácká armáda tak snadno vzdala? Co motivovalo bojovníky ISIS k útoku na město, když bylo obránců mnohem víc než jich samotných?“ ptá se Buchanan.

Podle Buchanana se však tento neúspěch nedá vysvětlit jen tím, že jsou Iráčané zbabělí. Poukazuje přitom na válku se sousedním Íránem, kdy jich v letech 1980 až 1988 zemřely při obraně vlasti desítky tisíc. „Měli bychom se ptát, proč byli ochotni umírat za diktátora Saddáma Husajna a dnešní iráčtí vojáci nejsou ochotni bojovat za demokrata Hajdara al-Abádího,“ poukazuje Buchanan. Na Středním východě jsou dle jeho mínění ochotni lidé umírat za svůj kmen a víru. „Nikdo z nich však nebude ochoten umírat za americké hodnoty zahrnující demokracii, rozmanitost, pluralitu, sexuální svobodu či rovnost mezi mužem a ženou,“ konstatuje americký konzervativec.

celý text v angličtině je ZDE

Podobně neradostná situace dle Buchanana panuje i v jiných regionech, kde byla dříve přítomna americká armáda. „V Afghánistánu jsme s Tálibánem bojovali dlouhých třináct let. Ani teď boje neustaly. Mnozí se nyní obávají, že se afghánská armáda financovaná miliardami amerických dolarů, po našem odchodu rovněž rozpadne. Jak je možné, že má Tálibán mnohem větší vůli bojovat než afghánští vojáci vyškolení americkými vojenskými instruktory? Tato otázka je klíčová. Následně bychom se měli ptát, jestli vůbec může Západ na Středním a Blízkém východě zvítězit,“ zmiňuje Buchanan.

„Téměř ve všech válkách, kterých jsme se účastnili, měli naši spojenci lepší výcvik i modernější a přesnější zbraňové systémy. Přesto byli nepřátelé našich spojenců vždy mnohem více ochotni obětovat svůj život. Stát se mučedníkem, vytvořit nový kalifát a vyhnat bezvěrce a jejich loutky. To jsou základní atributy nabídky Islámského státu, kterou oslovují dokonce i své příznivce žijící na Západě. Co však nabízíme my? Jak máme přesvědčit irácké sunnity, aby získal zpět území ovládané jejich nepřáteli? Z našich arabských spojenců jsou Katařané, Saúdové a další obyvatelé států v Perském zálivu ochotni provádět letecké údery. Kurdové budou bojovat za svůj Kurdistán. Ale pokud budoucnost patří těm, kteří jsou ochotni pro dosažení svého cíle položit svůj život, potom bude záležet osud Blízkého východu na sunnitech, šíitských milicích, ISIS, al-Káidě, Hizballáhu a iránských Revolučních gardách.  

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Naštvaný Okamura: Lžou o mně a 17. listopadu. Zde je pravda

17:40 Naštvaný Okamura: Lžou o mně a 17. listopadu. Zde je pravda

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura se důrazně ohradil proti informaci, kt…