Katastrofa pro nemocnice: Jde o peníze. Piráti bijí na poplach

11.05.2021 9:28

Premiér Andrej Babiš a ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová opakovaně prohlašují, že Česku pomohou i dotace z EU určené na obnovu ekonomiky po pandemii koronaviru. Kupříkladu do českých nemocnic by mohlo přitéct asi 15 miliard korun. Jenže nad způsobem rozdělování těchto peněz zůstává rozum stát. Alespoň českým Pirátům. Ti proto na vládu tvrdě udeřili.

Katastrofa pro nemocnice: Jde o peníze. Piráti bijí na poplach
Foto: Archiv Ondřeje Profanta
Popisek: Ondřej Profant
reklama

Anketa

Chcete, aby vás hospodský či restauratér obsloužil bez testu na covid?

77%
14%
hlasovalo: 11564 lidí

Z programu REACT-EU by mohlo do českých nemocnic přitéct asi 15 miliard. To je finanční pomoc, která by se vyčerpaným nemocnicím jistě hodila. Hodila by se nemocnicím v Karlovarském kraji, které si v lednu procházely takřka covidovým peklem, hodila by se nemocnicím v Ústeckém kraji, ale i nemocnicím v řadě dalších českých regionů, které mají k dispozici podstatně méně peněz. Některé fakultní nemocnice podléhající přímo ministerstvu zdravotnictví.

Má to však háček.

Ministryně pro místní rozvoj za hnutí ANO Klára Dostálová oznámila, že bude rozhodovat i rychlost podání žádosti o dotaci. Fakticky tak bude záležet na tom, kdo rychleji klikne myší. O tom, která nemocnice uspěje, a která ne, může rozhodnout půl vteřiny. A některé nemocnice, které mohou mít připraveny kvalitní projekty, přijdou „díky“ tomu zkrátka.

Úřednice z Ministerstva pro místní rozvoj ČR Petra Živcová v této souvislosti poslala nemocnicím důležité pokyny, které získal i server Seznam zprávy.  V jednom z nich stojí, že „rozhodující může být nejen vteřinové podání, ale i mikrosekundové podání“.

„Pokud budete klikat ve 13:59, systém vám pošle hlášení, že ještě není možné žádost podat, než toto vyřešíte, ztratíte vteřinu a projekt nepodáte včas. Začít tedy přesně ve 14:00. Doporučuji secvičit postřeh a rychlost u časomíry, která je vázána na světový čas a trénovat dvojklik,“ píše dále Živcová ve zprávě, kterou má server k dispozici.

Pirátům se to ani trochu nelíbí.  

„Kauza ‚klikací dotace‘ názorně ilustruje, že vláda nemá žádnou představu o budování a financování sítě nemocnic. 15 miliard korun z REACT-EU mohly být skvělou příležitostí, jak posílit zdravotnictví zejména v regionech, kde covid odhalil vážné personální i věcné nedostatky. Místo toho byly rozdány náhodně, systémem ‚kdo dřív klikne, ten dřív bere‘, bez jakékoliv koncepce a bez úcty k občanům EU, kteří museli na tyto dotace vydělat a odvést daně. Navíc budeme muset nyní po celá léta hradit provoz chaoticky vybudované infrastruktury ze zdravotního pojištění, nebo ji nákladně rušit a přemisťovat,“ poznamenal k tomu pirátský poslanec Ondřej Profant.

Pirátská zastupitelka v Ústeckém kraji Kateřina Stojanová dodala, že tento systém jen ještě více prohloubí rozdílné postavení nemocnic v různých krajích. Některé zůstanou v pozici chudých příbuzných.

„Reálný dopad takového nespravedlivého nakládání s miliardami evropských peněz pak lze pozorovat třeba na Lužické nemocnici v Rumburku, která zajišťuje péči pro 55 tisíc obyvatel Šluknovského výběžku. A která musela v historii z finančních a personálních důvodů uzavřít hned několik částí svých oddělení. Z REACT-EU měla mimořádnou šanci dostat až 150 milionů korun, které jí po tomto neúspěchu budou citelně chybět. Strach o dostupnost potřebné péče v této části Ústeckého kraje se tak jen prohloubil,“ uvedla Stojanová.

Piráti se zlobí

Piráti se zlobí

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

9:08 Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

Hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), které bojuje za ochranu, o sobě dalo opět vědět…