Kateřina Valachová už zítra nebude ministryní. Takhle se rozloučila s veřejností

20.06.2017 19:07

Kateřina Valachová již zítra nebude ministryní školství. Nahradí ji její dosavadní náměstek Stanislav Štech. Svůj poslední podvečer v pozici ministryně využila Valachová k tomu, aby v Interview ČT24 promluvila o situaci ve školství.

Kateřina Valachová už zítra nebude ministryní. Takhle se rozloučila s veřejností
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miniistryně školství Kateřina Valachová

V první řadě apelovala na všechny politiky, aby si děti nebrali za rukojmí a přidali peníze do rozpočtu školství, protože jde o investice do naší budoucnosti. „Myslím si, že politikaření by ke vzdělávání dětí patřit nemělo,“ apelovala na své kolegy a žádala je, aby navýšili peníze pro resort školství.

Mrzí ji ovšem, že se jí nepodařilo završit kariérní řád pro učitele, a nakonec jí mrzí, jak to teď vypadá s rozdělováním dotací ve sportu. Rozdělování dotací doprovázela korupce, kterou teď šetří policie.

Důrazně však odmítá myšlenku svých kritiků, že by jako ministryně příliš nepřispěla ke zkvalitnění vzdělávacího procesu. Jako příklad dala Valachová jednotné přijímací zkoušky na střední školy, které letos poprvé absolvovaly všechny děti. „Já chci poděkovat rodičům i dětem, že to zvládli. Ty katastrofické scénáře se nenaplnily,“ ohradila se ministryně proti lidem, kteří varovali, že jednotné přijímací řízení nepřinese nic dobrého.

Stejně tak odmítla, že by byl absolutně nepoužitelný kariérní řád, který připravila.

Dáma ovšem uznala, že má dluh vůči vysokým školám, kterým se nenavyšují rozpočty. Podle Valachové potřebují vysoké školy dvě miliardy. „Dvě miliardy potřebujeme proto, abychom mohli sledovat kvalitu vysokých škol a dále s ní pracovat. Ale ministerstvo požaduje celkově 5,4 miliardy navíc, abychom se dostali aspoň na úroveň Slovenska,“ vypálila Valachová. Tady měla na mysli především postavení doktorandů.   

Nakonec pronesla pár slov také k českému sportu. Osobně prý nemá v úmyslu zničit sport. Usiluje např. o to, aby vyplácení dotací ve sportu neprovázely pochybnosti. „Snažili jsme se udělat vše pro to, abychom měli jistotu, že ani koruna, kterou pošleme dále, nebude zatížena stínem pochybnosti,“ prohlásila Valachová.

Ke konkrétnímu vyšetřování údajného korupčního jednání se nemůže vyjadřovat. Podávala svědeckou výpověď a je vázána mlčenlivostí. Ministerstvo školství je v pozici poškozené strany. Policie prý šetří nehospodárné nakládání s veřejnými prostředky.

Než se definitivně rozloučila, pronesla ještě poslední slova na adresu volebního lídra ČSSD a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka.

„Já to řeknu úplně osobně. Já Luboše Zaorálka znám sedm osm let a líbil se mi třeba, když během minulých vlád vystupoval ve sněmovně a hájil sociální politiku. Tam se mi zdálo, že mu to jde od srdce, takže věřím, že dokážeme lidem proniknout do srdce i do hlavy,“ uzavřela své vystoupení dáma.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co to? Co Putin? Pohyby čerstvých zbraní a vážné zprávy Terezy Spencerové o Sýrii

9:20 Co to? Co Putin? Pohyby čerstvých zbraní a vážné zprávy Terezy Spencerové o Sýrii

Analytička Tereza Spencerová rozebrala na svém facebookovém profilu světové dění. Mimo jiné se věnov…