Kauza "medaile pro strýce" pronikla i do světového tisku. Cituje ministra Hermana

22.10.2016 12:29

Možnosti, že český prezident Miloš Zeman údajně neudělí státní vyznamenání Jiřímu Bradymu za to, že se jeho synovec a ministr kultury Daniel Herman setkal s tibetským duchovním vůdcem, už si všiml i světový tisk. O tom, že muž, jenž přežil holocaust, nedostane státní vyznamenání, ačkoli ho původně zřejmě měl dostat, píše agentura Reuters i deník New York Times.

Kauza "medaile pro strýce" pronikla i do světového tisku. Cituje ministra Hermana
Foto: ReproFoto: webtv.un.org
Popisek: Prezident Miloš Zeman v OSN
reklama

Agentura Reuters tvrdí, že se Česká republika zmítá v politických sporech o návštěvu tibetského duchovního vůdce v naší zemi. Ačkoli dalajláma býval osobním přítelem prvního českého prezidenta Václava Havla a zahraniční politika Česka se v minulosti zaměřovala na obhajobu lidských práv, tak teď není návštěva dalajlámy po chuti zastáncům čínských investic v Česku.

Podle Reuters to ukázala kauza udělení, resp. neudělení státního vyznamenání Jiřímu Bradymu, strýci současného ministra kultury Hermana, který se s dalajlámou sešel. Šéf resortu agentuře Reuters potvrdil v sms zprávě, že čelil tlaku Hradu, aby se s dalajlámou nesetkával. „Prezident mi přímo řekl, že když se setkám s dalajlámou, bude můj strýc vyškrtnut ze seznamu vyznamenaných. A to se také stalo,“ sdělil Herman.

Zprávu agentury naleznete zde

Text agentury Reuters převzal i deník New York Times. Ve zprávě se mimo jiné uvádí, že mluvčí prezidenta Zemana odmítá spor jakkoli přímo komentovat a omezuje se na tvrzení, že seznam vyznamenaných byl uzavřen před nějakou dobou a nedošlo v něm ke změnám.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Flegr: Straším vás schválně! Málo se bojíte covidu. A tohle teď přijde

9:48 Flegr: Straším vás schválně! Málo se bojíte covidu. A tohle teď přijde

Profesor Jaroslav Flegr vysvětloval, proč před měsícem tvrdil, že dnes bude tisíc mrtvých s covidem …