Kde leží Ukrajina, ptali se Američanů. Takto to dopadlo

09.04.2014 11:49

Na začátku března začal celý svět sledovat dění na Krymském poloostrově a jak poznamenává americký deník The Washington Post, mnoho Američanů projevovalo o situaci živý zájem. Skoro dvě třetiny Američanů tehdy uvedly, že situaci sledují pozorně. Jenže pak se ukázalo, že značné části veřejnosti, zejména těm nejradikálnějším, chybí naprosto základní informace. Včetně toho, kde vůbec Ukrajina na mapě leží.

Kde leží Ukrajina, ptali se Američanů. Takto to dopadlo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest na podporu Ukrajiny

Na vzorku dvou tisíc Američanů si deník udělal průzkum. Kromě otázky, jak by se v reakci na ruské jednání měly zachovat USA, jim navíc tazatelé předložili slepou mapu, kde měli Ukrajinu umístit.  

Výsledky nedopadly příliš povzbudivě. Alespoň část rozlehlého ukrajinského území dokázal svým tipem „trefit“ pouze každý šestý z dotazovaných. Většina věděla, že má Ukrajinu hledat kdesi v Evropě nebo v Asii, ale průměrná odchylka od skutečné polohy země přesto činila téměř tři tisíce kilometrů.

Deník zveřejnil mapu, na které bylo umístěno všech dva tisíce tipů - bylo tedy možné zjistit, že někteří hledali Ukrajinu v Austrálii, africkém vnitrozemí či dokonce v rozlehlých vodách jižního Pacifiku. Pozoruhodných bylo rovněž několik teček na území samotných USA či sousední Kanady, naznačujících, že práce s mapou bude pro dotazovaného obecnějším problémem.

Celý text v angličtině ZDE.

Většina tipů ale skutečně mířila na eurasijský kontinent. V jeho rámci bylo ovšem možné objevit pokusy respondentů prakticky kdekoliv, od Portugalska po Kurilské ostrovy a Vladivostok.

Kromě toho redaktoři zjistili překvapivou závislost úspěšnosti orientace na mapě s radikalitou stanoviska k dění v Kyjevě a na Krymu. Doslova prý platilo, že čím více se dotyčný „sekl“, tím radikálnější zásah od americké vlády požadoval. Ostatní se spokojili třeba jen se sankcemi kalibru bojkotu summitu G8.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je byznys: Firma profesora-zavírače vyvařila na covidu. Dost

14:27 To je byznys: Firma profesora-zavírače vyvařila na covidu. Dost

Skoro každý den se veřejnost dozvídá, kolik přibylo nově pozitivně testovaných a k tomu je třeba tis…