Kdo je tu imperiální agresor? Topkař s komunistou se o tom pohádali před kamerami

22.07.2014 22:38

Rusko jen reaguje na kroky Severoatlantické aliance, prohlašuje místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Západ jen reaguje na anexi Krymu, oponoval mu místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. A jak to ve vztazích Ruska a Západu bude dál? Dojde na zostření sankcí vůči Rusku nebo si obě strany sednou k jednacímu stolu? A kdo je vlastně imperiálním agresorem? O tom se oba politici důrazně přeli.

Kdo je tu imperiální agresor? Topkař s komunistou se o tom pohádali před kamerami
Foto: tan
Popisek: Trosky malajského letadla na Ukrajině
reklama

Ruský prezident Vladimír Putin oznámil, že hodlá posílit vojenskou sílu své země. Reaguje tak prý na kroky NATO. Najde zase někdy Západ a Rusko prostor ke společným jednáním, když se nejen na Ukrajině neustále zvyšuje napětí? O tom v úterních Událostech, komentářích České televize diskutovali místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek a místopředseda KSČM Jiří Dolejš. K tématu se ale vyjádřil i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Ano zbrojnímu embargu, říká Zaorálek

Jako první však vystoupil redaktor České televize Bohumil Vostal, který přinesl informaci, že se šéfové evropských diplomacií neshodli na zbrojním embargu vůči Moskvě. Vyslali však varovný signál, že dojde na zostření ekonomických sankcí, pokud bude podporovat separatisty na východě Ukrajiny. Česká republika se slovy ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka přiklonila k vyhlášení onoho zbrojního embarga.  Co to tedy znamená pro Rusko? A co by posílení ruské vojenské síly znamenalo pro Česko? Zaorálek Putinův výrok odsoudil. „Nemyslím si, že bychom si měli navzájem vyhrožovat, že začneme zbrojit,“ uvedl Zaorálek.

Kam se vytratila otázka Krymu, ptá se Ženíšek

Dolejš to ale viděl trochu jinak. Rusko se podle jeho názoru snaží dát celkem pochopitelně najevo, že i ono je silný hráč. Všem by podle jeho názoru mělo jít především o prošetření tragédie malajsijkého letounu, protože jen skrze toto prošetření dojde k deeskalaci. „Závody ve zbrojení už jsme kdysi zažili,“ pokračoval Dolejš. A ty si prý dnes nepřeje ani Rusko, a jednotně ani Česko. Proti zostření sankcí se postavil např. prezident Miloš Zeman.

„I ten dnešní výrok Putina může povzbudit tendence v Evropě, že by se měla o svou obranu postarat trochu sama a Českou republiku to může povzbudit k tomu, aby navýšila rozpočet resortu obrany,“ poznamenal k tomu Ženíšek. Ten dal také jednoznačně najevo, že Západ v podstatě jen reagoval na anexi Krymu. „Z Českých i světových médií se vytratila otázka Krymu. To je smutný fakt,“ posteskl si Ženíšek.

Dolejš kontroval, že k anexi Krymu sice došlo, ale anexi provedly i jiné země a zůstalo to bez povšimnutí mezinárodních orgánů. „My jsme protiimperiální,“ prohlásil Dolejš za celou KSČM. A pokud komunisté kritizují imperiální kroky USA, odsuzuje prý i imperiální postoje Ruska.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peklo Jakuba Železného: Vrací se mu další konflikt v ČT

11:27 Peklo Jakuba Železného: Vrací se mu další konflikt v ČT

„Tohle nepřipustím! Nebudete urážet Václava Havla!“ Po internetu koluje starší video, v němž během ž…