Kdo nekradl, nemá se čeho bát, reagoval lidovec Bartošek na slova prezidenta

26.12.2014 14:31

Prezidentův projev byl podle místopředsedy KDU-ČSL Jana Bartoška objektivním zhodnocením práce současné vlády. Nesouhlasil jen s tím, jak prezident komentoval služební zákon a jeho uvedení do praxe. Pochvaloval si prorodinnou politiku vlády a přihřál si tak volební polévku své strany. „Lidovci hrají zásadní roli při podpoře mladých rodin a rodin s dětmi, s podporou rodinné politiky, kterou připomněl pan prezident, tedy souhlasím," řekl v ČT Bartošek.

Kdo nekradl, nemá se čeho bát, reagoval lidovec Bartošek na slova prezidenta
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL pro sociální politiku
reklama

„Nesouhlasím s postojem pana prezidenta k hodnocení služebního zákona. Je to dlouhý příběh, který začal v roce 2002, a toto je první vláda, jež uvedla konečně služební zákon do praxe. Jeho zavedení povede k odpolitizování státní správy, a všechny tyto kroky vláda teď naplňuje. Bez tohoto zákona bychom nemohli čerpat peníze z Evropské unie. Vláda v tomto bodě splnila svůj slib, který dala voličům. To, co zde bylo před služebním zákonem, tedy že se mohl ze státní správy kdokoliv vyhodit jen na základě toho, že se změnila vláda, už naštěstí díky služebnímu zákonu nebude fungovat, protože to bylo špatné. Je potřeba odborníky v úřadech stabilizovat a podporovat jejich práci. V tom si myslím, že služební zákon povede ke stabilizaci a profesionalizaci státní správy,“ řekl Bartošek.

K prokazování zákona o původu příjmů a majetku prezident řekl, že by měl být prosazován na základě retroaktivity. „Postoj lidovců i můj je takový, že kdo nekradl, nemá se čeho bát. Jestli u tohoto zákona budeme v koalici jednat o nějaké retroaktivitě, to teď nemohu odhadnout. Ale vycházím z toho, že kdo žil poctivě, je příznivcem tohoto zákona a bude jej podporovat. V koalici jsme zatím nevedli žádné konkrétní jednání o retroaktivním prosazování zákona, na druhou stranu vím, že retroaktivní prosazování některých zákonů není příliš snadné a někdy ani ne správné,“ uvedl Bartošek.

Vyjádřil se i k zahraniční politice, kterou zmínil ve svém projevu prezident Zeman, a zopakoval svůj názor, že považuje za důležité hájit  svobodu projevu v tom smyslu, že pokud se někde porušují lidská práva, je třeba na to upozornit. Zmínil, že Česká republika ani její představitelé nesmí v tomto smyslu zapomínat na odkaz Václava Havla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: bra

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takto mluvit s Ruskem nemá smysl, ozvalo se z Moskvy. A to ještě netušili, co schválí český  Senát

20:20 Takto mluvit s Ruskem nemá smysl, ozvalo se z Moskvy. A to ještě netušili, co schválí český Senát

Nový ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) dnes ruskému velvyslanci v České republice Alexandru Zm…