Kdo šetří, ten prohraje, do války s Putinem musíme investovat, burcuje Karel Schwarzenberg. A pochválil se za to, co řekl o odsunu

06.04.2015 17:47 | Zprávy

Karel Schwarzenberg nelituje toho, že v kampani před prezidentskými volbami kritizoval poválečný odsun německého obyvatelstva z českých zemí. Předseda TOP 09 to uvedl v rozhovoru pro server Aktuálně.cz. Schwarzenberg také vysvětloval, proč některé evropské státy nechtějí Rusko příliš kritizovat a chtějí s ním naopak spolupracovat. V českých dějinách 17. století našel poučení pro současnost a vysvětlil svůj názor na to, zda se Andreji Babišovi podaří ovládnout Českou televizi.

Kdo šetří, ten prohraje, do války s Putinem musíme investovat, burcuje Karel Schwarzenberg. A pochválil se za to, co řekl o odsunu
Foto: Petr Kupka
Popisek: Karel Schwarzenberg na diskusi se studenty v Olomouci

Na otázku, proč se k Rusku staví vstřícně například Rakousko, Schwarzenberg, který má kromě českého také rakouské občanství, uvedl, že Rakousko představuje specifický problém. „To je neutrální země a na té neutralitě velice vydělávala: byla to nejprve neutralita vůči Sovětskému svazu, posléze Rusku nebo Íránu. Prostě Rakousko je odhodláno ze svého statutu těžit a domluvit se i s Putinem,“ uvedl šéf TOP 09 s tím, že rakouský případ se liší od zbytku střední Evropy.

Ostatní středoevropské státy jsou prý v poněkud složitější situaci. Za jejich postoji jsou prý čistě sobecké cíle dotyčných šéfů vlád. „Vezměme třeba pana Orbána v Maďarsku, který byl ještě před 26 lety plamenným řečníkem na pohřbu Imre Nagyho a nyní vítá pana Putina v Budapešti. Orbán vyrostl za vlády komunistické strany, má pro Rusko pochopení a toto spojení je podle něj pro Maďarsko hospodářsky výhodné,“ řekl Schwarzenberg.

Naznačil, že slovenský premiér Robert Fico dělá ve vztahu k Rusku velmi podobnou politiku jako Orbán. „A když vidím pana Fica, tak se mohu ptát: Proč se vlastně Slováci a Maďaři rozdělili, když dnes dělají stejnou politiku?“ podotkl Schwarzenberg s tím, že i ČR se někdy chová podobně „v domnění, že na spojenectví s Ruskem bychom mohli vydělat“.

Chceme-li vyhrát, musíme peníze obětovat

Na otázku, zda za současným postojem Západu ke konfliktu na Ukrajině není i to, že nemá tolik peněz, aby mohl současně čelit i konfliktu s Islámským státem, uvedl, že si musíme uvědomit, že Rusko nevede válku s Ukrajinou, ale s celou Evropou. „Chceme-li vyhrát, musíme na to peníze obětovat. Měli bychom se z českých dějin poučit: když se šetří, prohraje se. Kdyby čeští stavové, kteří byli velice bohatí, v roce 1619 investovali do armády, neprohráli by o rok později bídně na Bílé hoře. Pak se divili a ztratili všechno,“ prohlásil Schwarzenberg.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Migrace

Kritizujete Rakušana za jeho migrační pakt. Na druhou stranu, jak jste si s migrací poradili vy? Co jste udělali proto, abyste zabránili nelegální migraci? Vy jste byla ministryní před Rakušanem a podle mě jste si vedla stejně špatně

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fico se srdečně pozdravil s Vučičem. V Moskvě, Pobaltí navzdory

10:00 Fico se srdečně pozdravil s Vučičem. V Moskvě, Pobaltí navzdory

Slovenský premiér Robert Fico a srbský prezident Aleksandar Vučič se navzdory tlaku pobaltských stát…