Kdo vydělává na pandemii? Poslanec Kobza má jasno

21.03.2020 12:22 | Zprávy
autor: nab

Poslanec Jiří Kobza (SPD) poukázal na ty, kdo na koronavirové tragédii a hysterii neskutečně vydělávají a ještě vydělají. Jsou to nadnárodní korporace – a především banky. „Samotné banky budou v dalším kroku především katalyzátorem nadcházející krize,“ je přesvědčen poslanec, jenž upozorňuje, že nás čeká utahování opasků a několik „hladových let“.

Kdo vydělává na pandemii? Poslanec Kobza má jasno
Foto: Archiv JK
Popisek: Jiří Kobza

„Banky totiž vydělávají nejvíc tehdy, když je lidem nejhůř a musí se zadlužit, musí de facto prodat budoucnost svých dětí. Když jsou krize,“ píše Kobza. „Je jedno, zda jde o místního hospodského, kterému naše Ministerstvo financí tak velkoryse nabízí bezúročnou půjčku (z čeho jí ten chudák bude splácet, když mu hospodu zavřeli a on musí platit nájmy, poplatky a mzdy s odvody?), anebo o stát, který bude potřebovat na obnovu stovky miliard až biliony korun.“

„Dluhy, dluhy, dluhy... Tak se vytahují peníze z kapes do bank,“ zdůrazňuje. Právě tam je schován zisk bank, pod termíny inflace, deflace, cenových nárůstů, daní přímých i nepřímých. „Co na tom, že celý kontinent bude třít nouzi, když na účtech na Manhattanu budou naskakovat zajímavá čísla,“ podotýká Kobza.

Předlužené státy, které nebudou schopny splatit své dluhy, budou muset začít prodávat pod cenou své zdroje, ať již půjde o ropu, plyn, zlato, uran, lithium či úrody opia. „Budeme brzo svědky dalších ‚Marshallových plánů‘ ve formě ‚výhodných‘ půjček, které sice nastartují ekonomiku, ta nám ale už nebude patřit a odsoudí nás a naše děti k nekončící laciné práci na boháče v zahraničí, bez naděje na splacení dluhů,“ myslí si poslanec.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Gerloch vynesl kartu, která jde proti Pavlovi

11:00 Profesor Gerloch vynesl kartu, která jde proti Pavlovi

Kdo jinému jámu kopá, do Ankary neletí,“ konstatovala ke sporu prezidenta a vlády komentátorka Karol…