Kdy stoupá obliba politiků? Když se jim děje újma, odhalil politolog. A tak Rath boduje

30. 6. 2013 18:20

Český národ je opravdu nevypočitatelný ve svém soucítění. Ve chvíli, kdy se i neoblíbenému politikovi děje nějaká újma, ať už tělesná či duševní, jeho preference stoupají. Tak nějak je to i s Davidem Rathem, který na portále peníze.cz získal výrazně lepší hodnocení než Karel Gott či jiné osobnosti.

Kdy stoupá obliba politiků? Když se jim děje újma, odhalil politolog. A tak Rath boduje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Do sněmovny přijel David Rath z litoměřické vazební věznice
reklama

Na portálu peníze.cz se kromě jiných rejstříků nachází i rejstřík celebrit, kde můžete znaménkem + nebo – „ocenit“ hodnotu těch kterých osobností. Hlavním cílem je ovšem podle portálu zjistit největšího lumpa.

Zatímco ostatní politici propadají, David Rath má svatozář z kladného hodnocení

Mezi těmito osobnostmi je i vazebně stíhaný David Rath. Už v tuto chvíli je podle rejstříku osobností jasné, že právě on tím „mega-lumpem“ určitě nebude. A protože jeho vazba je prapodivná i na české soudnictví, český čtenář zjevně zareagoval po svém.

Zatímco většina „podnikatelů“ jako Janoušek, Krejčíř, Kožený, a dokonce starý Kočka, se drží v tisících mínusových bodů (kolem 1,5 – 7 tisíc), Davidu Rathovi se už tvoří téměř svatozář z více než 13 tisíc bodů v plusu. Daleko za ním je s 2805 hlasy majitel Student Agency - Radim Jančura a s 2476 body Stanislav Bernard, zakladatel známého pivovaru a vlastník chutného piva, či Jaromír Jágr s 2457 body. Dokonce idol dívčích srdcí všech generací Karel Gott se drží na příčce s „pouhými“ + 1602 body a je tak v hlubokém propadu právě vůči Davidu Rathovi.

Za mega-lumpa bude v této tabulce nejspíš Jančík, na paty mu zatím šlape Bém

Do významných hříšníků patří také známé jméno Roman Janoušek s -5258 body, bývalý pražský primátor Pavel Bém s více než -5229 zápornými body, Radovan Krejčíř s 5250 zápornými body či bývalý ministr Aleš Řebíček s -3 645 body nebo stíhaný podnikatel Viktor Kožený, a s mínus 1309 body se umístil v negativní části i Tomio Okamura. Tuto zápornou tabulku ovšem suverénně vede Milan Jančík, se ziskem 7834 mínusových bodů. Následují jména jako Roman Janoušek - 5207, Marek Dalík – 3740.

Andrej Babiš se zatím ovšem mezi mínusové nedostal, přestože si podobně jako ctihodný kníže pohoršil, jemu však ze 180 plusových bodů zbyly 104, přesto zatím setrvává v plusové části spektra. Dokonce i Leoš Mareš se ocitl v negativní části spektra se svými jedenácti sty body.

Schwarzenberg je jako na houpačce – nahoru - dolů

Bez zajímavosti není ani skutečnost, že například Karel Schwarzenberg měl před 24 hodinami kladný zisk 345 bodů, během 24 hodin se ale dostal do mínusu 230 bodů.

Proč tomu tak je? Proč jsou naši lidé schopni vcelku realisticky hodnotit do chvíle, než získají pocit, že je někomu, byť sebevětšímu lumpovi, křivděno. V tom okamžiku jako by bylo vše zapomenuto? Na to jsme se zeptali známého politologa Oskara Krejčího.

Český národ se vždy zastává toho, komu je ubližováno

„Samozřejmě, že nelze hodnotit myšlení národa podle jedné internetové stránky,“ směje se profesor Krejčí, „to opravdu není reprezentativní vzorek.“ Připustil však, že je v české politické kultuře zakódováno jak rovnostářství, tak i ochrana „slabších“, tj. těch, kterým je ubližováno a nemohou se bránit. „Podivné odkládání soudního procesu s Davidem Rathem samozřejmě padá na hlavu orgánů činných v trestním řízení, vyvolává různé pochybnosti a konspirační teorie, a tím i soucítění občanů. „To už jsme nakonec v minulosti zažili nejednou,“ dodává.

„To ovšem platí pro daný okamžik,“ upozorňuje Oskar Krejčí. „Uvidíme, až začne proces a jeho odhalení, jakým směrem se následně Rathova popularita bude ubírat,“ směje se známý politolog.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radmila Zemanová-Kopecká
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

10:55 Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

Podle spolku Milion chvilek nedávné zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem přispělo k cílenému rozvra…