Kdyby nebyla uprchlická krize, museli bychom si ji vymyslet, míní profesorka Dvořáková

03.10.2015 15:58

Profesorka Vladimíra Dvořáková se zostra pustila do kancléře prezidenta republiky Vratislava Mynáře, který prý porušuje zákon a ještě k tomu nemá bezpečnostní prověrku, což mu znemožňuje vykonávat svou práci tak, jak by bylo záhodno. Na české politické scéně je ale živo nejen díky Mynářovi, takže politici mohou být vděční za uprchlickou krizi. Mohou za ni leccos schovat.

Kdyby nebyla uprchlická krize, museli bychom si ji vymyslet, míní profesorka Dvořáková
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimíra Dvořáková

„Kdyby nebyla uprchlická krize, museli by si ji politici vymyslet. A tak zatímco společně s veřejností politici svádějí bitvu za ochranu ‚našich‘ hodnot, odehrávají se procesy, jež veřejnosti unikají a které naše hodnoty ohrožují možná více.“ Těmito slovy zahájila politoložka Vladimíra Dvořáková text uveřejněný na blogu Aktuálně.cz.

Které události nás mohou ovlivnit možná více než uprchlická krize? Tak třeba kauza kancléře prezidenta republiky Vratislava Mynáře, který si podle autorky neplní povinnosti dané zákonem a ještě ho nelze označit za právě nejdůvěryhodnější osobu. Dvořáková má dokonce za to, že Mynář v zásadě uštědřil políček demokracii.

Celý text najdete zde

„Působení osoby, která zcela flagrantně porušuje základní povinnosti vyplývající z funkce (nezveřejněné majetkové přiznání) a zřejmě nesplňuje bezpečnostní kritéria (neobdržená bezpečnostní prověrka) pro danou funkci, v nejtěsnější blízkosti hlavy státu je jedním z nepřehlédnutelných políčků do tváře novodobé české státnosti,“ napsala politoložka.

O dobré práci našich nejvyšších představitelů prý příliš nesvědčí ani to, v jaké podobě byl nakonec přijat zákon o registru smluv. Zákon obsahuje výjimky, díky nimž občané neuvidí všechny smlouvy, na které by vidět mohli. Otázkou je, co s tímto zákonem udělá Senát, který ho bude projednávat v říjnu. Zákon může hlavní komorou hladce projít, ale může být také ještě více oslaben.

Podobně neblaze by to nakonec mohlo dopadnout i se zákonem o střetu zájmů či o financování politických stran. I ten mají politici v říjnu na programu. Za přímo veledůležité pak Dvořáková považuje možné rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konec Lipavského: Po průšvihu v ČT přišlo nečekané. A zlé

9:21 Konec Lipavského: Po průšvihu v ČT přišlo nečekané. A zlé

Úplný idiot. I takové názory zaznívaly poté, co Jan Lipavský po schůzce s prezidentem Zemanem prezen…