Kdyby teď byly volby: Babiš s přehledem v čele. Na pravici ve vedení ODS, ale asi ji to moc nepotěší...

13. 9. 2015 16:45

Z nejnovějšího výzkumu agentury TNS Aisa pro Česku televizi vyplývá, že by volby vyhrálo s jasnou převahou hnutí Andreje Babiše ANO (28 %). Druhou nejsilnější stranou by tak jako v předešlých průzkumech byla ČSSD (20,5 %). Následovali by komunisté a ODS, která by tak pozici čtvrté nejsilnější strany získala od TOP 09, jež zaznamenala prudký propad.

Kdyby teď byly volby: Babiš s přehledem v čele. Na pravici ve vedení ODS, ale asi ji to moc nepotěší...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urna, ilustrační foto
reklama

Kromě těchto stran by pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny překročilo ještě vládní KDU-ČSL, které by získalo nutných 5 %. Kromě TOP 09, kterou by propad volebních preferencí poznamenal nejvíce (získala by 7,5 %), oslabili rovněž komunisté, které by volilo rovných jedenáct procent. Naopak si mírně polepšila ODS, která by získala 9,2 %.

Jak agentura uvedla, pokles u KSČM je dán zejména snížením preferencí mezi ženami, lidmi do 29 let a lidmi se základním vzděláním. U Schwarzenbergovy TOP 09 je největší pokles u lidí do 29 let, lidí se základním vzděláním a u podnikatelů. I přes mírný propad vykazují nejpevnější pouto ke straně voliči KSČM.

Více než polovina obyvatel vládě nedůvěřuje

V posledních měsících podle výsledků průzkumu rovněž došlo k pozvolnému zlepšení v hodnocení politické situace. S tou je v současné době spokojeno třiatřicet procent lidí, což je hodnota nad dlouhodobým průměrem od začátku měření na počátku letošního roku. Při detailnějším pohledu ale je vidět, že 31 % občanů hodnotí současnou politickou situaci jako spíše dobrou a pouze 2 % pak jako velmi dobrou. Z výsledků dále vyplývá, že negativněji hodnotí politickou situaci ženy, přičemž spokojenost roste s věkem a vzděláním. Nejspokojenější jsou voliči dvou nejsilnějších vládních stran (ČSSD, ANO).

S dobrým hodnocením se ale nesetkala současná vláda, které důvěřuje pouze 43 %. Více než polovina obyvatel tedy vládě stále spíše nebo vůbec nedůvěřuje.

CELÝ PRŮZKUM ZDE

Mladí komentují na internetu

Jak agentura uvedla, přibylo v posledním roce Čechů, kteří se zajímají o politiku a hovoří o ní jak v osobním životě, tak i na internetu. I tak ale aktivní zapojení veřejnosti v politických otázkách zůstává na velmi nízké úrovni. Častěji pak mluví o politice voliči pravého středu a pravice (ANO, ODS a TOP 09).

Zajímavé ale je, že zhruba třetina občanů sdílela za uvedené období (průzkum probíhal od 24. do 30. srpna) odkaz na internetu. Jen pětina z nich ale nějaké téma přímo komentovala. Mezi těmito komentátory převažují mladí lidé.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jzd
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,To bylo Vašíkovi Moravců 7 let..." Hvězda ČT znectila Petra Žantovského s kolegou. Teď si přečte příběh

14:55 ,,To bylo Vašíkovi Moravců 7 let..." Hvězda ČT znectila Petra Žantovského s kolegou. Teď si přečte příběh

„Je to už relativně dávno. Asi tak někdy v roce 1993 mi můj ctěný a nezapomenutelný přítel Karel Kry…