Kdyby vypadl proud? Prů*er. Ani Praha není připravena, varuje expert. A vaše auta...

28.07.2019 11:40

Tzv. blackout, neboli kompletní výpadek elektřiny na rozsáhlém území, jaký postihl o víkendu New York nebo před několika dny Berlín, Česká republika na rozdíl od jiných zemi Evropy a světa doposud nezažila. Reálně nám však, podle odborníka na energetiku Jiřího Fremra, hrozí největší nebezpečí v podobě výpadku energie právě ze sousedního Německa. „Na blackout ale nejsme vůbec připraveni,“ uvádí pro Reflex.cz.

Kdyby vypadl proud? Prů*er. Ani Praha není připravena, varuje expert. A vaše auta...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stožáry vysokého napětí
reklama

Obavy z výpadku elektrické energie v České republice jsou podle slov odborníka na energetiku Jiřího Fremra zcela namístě. V Praze dle jeho slov existuje zhruba 600 dieselagregátů, které jsou k dispozici k řešení lokálního zásobování v některých organizacích, to ale nestačí pro obnovu provozu ani základních městských a státních služeb.

Anketa

Chcete, aby byl prezident Zeman sesazen z funkce?

9%
91%
hlasovalo: 34979 lidí

„Neoptimistický je i fakt, že máme k dispozici zhruba deset čerpacích stanic, které jsou schopny tankovat pohonné hmoty v případě výpadku elektrické energie z distribuční soustavy,“ varuje Fremr.

Původní zdroj ZDE

K blackoutu, tedy kompletnímu výpadku elektřiny, dochází v případě, kdy je soustava provozována na hranici svých možností. A nevyhýbá se ani vyspělým zemím jako jsou USA a Německo. Poslední výpadek v Berlíně ukázal, že na podobné situace není vůbec připraven ani náš západní soused. Tamní ministerstvo sdělilo, že pokud by blackout postihl celou zemi, neexistuje celostátní nouzový plán pro řešení takové události.

Právě z Německa nám však podle některých tvrzení hrozí největší nebezpečí v podobě výpadku energie. Důvodem je nárůst jeho závislosti na obnovitelných zdrojích energie. Odborníci však ujišťují, že v Česku jsme chráněni speciálními transformátory, jež mají případnému masivnímu přetoku elektřiny například z Německa zamezit. Minimální náběh soustavy po totálním výpadku elektřiny by v Česku trval zhruba 20 hodin, mohlo by se ale klidně jednat prý i o dvojnásobek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Lžou vám. Není to jen tak." Ivan Langer u Soukupa šokoval občany, pokud jde o virus

10:12 ,,Lžou vám. Není to jen tak." Ivan Langer u Soukupa šokoval občany, pokud jde o virus

Ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup si do svého studia pozval bývalého ministra vnitra Ivana Langera…