Kdysi to býval takový milý katolický hoch, seděl v koutku... Česká televize propírala po nizozemských volbách Geerta Wilderse

15.03.2017 22:53

Středeční Události, komentáře České televize si posvítily na nizozemského nacionalistického politika Geerta Wilderse. Zavzpomínala na něj politička, která ho zná z nizozemského parlamentu z roku 2004. „Byl to takový milý katolický chlapec,“ prozradila dáma. Svůj pohled přidala i Anna Kuznická, která popsala, v čem tkví problém s Wildersem v nizozemské politice.

Kdysi to býval takový milý katolický hoch, seděl v koutku... Česká televize propírala po nizozemských volbách Geerta Wilderse
Foto: Mwl.nl
Popisek: Kontroverzní nizozemský politik Geert Wilders

Analytička Asociace pro mezinárodní otázky Anna Kuznická se v České televizi vyjádřila k nizozemským volbám. Jestliže Geert Wilders se svou Stranou pro svobodu získá 19 křesel, tak se v podstatě vyplnily předvolební odhady. Překvapením jsou prý lidovci Marka Rutteho, u kterých se předpokládalo, že významně ztratí. Lidovci ztratili deset křesel, ale předvolební odhady počítaly s významnější ztrátou. Teď budou lidovci mít asi 31 křesel.

Kuzniká popsala, proč se na Wilderse hledí v Nizozemsku s určitou rezervou. „Ono je v podstatě složité označovat stranu Geerta Wilderse za politickou stranu, protože ono jde o stranu, která má jediného člena – Geerta Wilderse. A jeho volební program strany je na jednu A4, takže ostatní strany jen těžko hledají programový průnik s tímto politikem. On navíc už Wilders podporoval menšinovou vládu, ale tato vláda padla už po dvou letech v roce 2012. I tato zkušenost podle analytičky umenšuje koaliční potenciál Geerta Wilderse.“  

Komentář k tématu přidala nizozemská europoslankyně Annie Schreijer-Pieriková, která prozradila, že Nizozemsko se za posledních deset let hodně změnilo. Dnes mají lidé obavy z přistěhovalců, což dřív nebývalo. Společnost je teď rozdělena na dva tábory. Jedni říkají, že uprchlíkům je třeba pomoct, druzí oponují, že Nizozemsko je příliš malé a už si nemůže dovolit přijímat další migranty. K této debatě přispívá právě i Geert Wilders.

„Já ho znám od roku 2004, kdy seděl v nizozemském parlamentu. On sedával sám v koutku. Byl to takový milý katolický hoch, který říkal, že je proti vstupu Turecka do EU. Říkával, že bude dělat to, co uzná za vhodné. A dnes to opravdu naplňuje,“ popsala Wilderse dáma.

Politička je přesvědčena, že EU musí spolupracovat. „Když to neuděláme, tak se nám bude Putin v Rusku jenom smát. Totéž i Trump v Americe a do toho ještě Čína,“ shrnula svůj názor na Unii dáma. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…