Když já mám s někým styk... To zní blbě, co? Polda se nesmí bát, že ho někdo sejme, rozparádil se plukovník Šlachta

17.08.2015 9:11

Šéf protimafiánského útvaru české policie (ÚOOZ) Robert Šlachta se čas od času ocitá pod ostrou palbou kritiky, čímž se logicky otevírá prostor pro spekulace o jeho odvolání. Kritizován je Šlachta zejména za razii vedoucí k pádu Nečasovy vlády, za níž si ale šéf ÚOOZ i nadále stojí. V rozhovoru pro časopis Týden Šlachta zdůraznil, že by zásah na Úřadu vlády zopakoval. Vysvětlil také, proč ještě soudy nikoho neodsoudily a kdy je připraven skončit.

Když já mám s někým styk... To zní blbě, co? Polda se nesmí bát, že ho někdo sejme, rozparádil se plukovník Šlachta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Šlachta, bývalý šéf ÚOOZ

Šlachta v rozhovoru pro Týden popřel tvrzení magazínu Reportér, který naznačil, že šéf ÚOOZ konzultoval zásah na Úřadě vlády s šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. „Kdybychom kauzu s kýmkoli konzultovali, tak by k ní nikdy nedošlo. Protože v české kotlině se nic neutají. Navíc já když mám s někým styk (sám se v tu chvíli rozesměje)…, to asi vyznělo blbě, co? No, zkrátka když se potkám s kýmkoli, je to vždy zdokumentováno a vždy jsou o tom informováni moji nadřízení. Nejsem blázen,“ vysvětloval Šlachta.

Šéf ÚOOZ poukazuje na to, že se informace o údajné schůzi s Babišem neobjevila hned po zásahu. „Protože tehdy jsme byli spojováni s tím, že jsme to dělali pro Američany. Asi o čtyři měsíce později zase přišla teorie, že jsme to dělali pro Rusy. Možná už mi tam jen chybějí Marťani,“ říká Šlachta, jenž toto považuje za poplivání útvaru, poplivání Babiše a vytváření fantasmagorických scénářů.

Šlachtu kritizuje pravidelně i podnikatel Ivo Rittig, který rovněž v kauze kolem zásahu na Úřadě vlády figuruje. Na svém účtu na Twitteru šéfa ÚOOZ kupříkladu označuje za blbce. „Já jsem strašně rád, že o mně pan Rittig hezky píše. Vím, co mi vzkazoval, ale komentovat to samozřejmě nebudu. Důležité je, že pan Rittig jistě ví, že pracujeme. A že na jeho případu pracovat nepřestaneme a dotáhneme ho do konce,“ vzkazuje Šlachta Rittigovi.

Nerezignuji. Polda se nesmí bát, že ho někdo sejme

Šlachta rovněž odmítá kritiku, že zásah na Úřadu vlády nemá žádné výsledky. Část kauzy už je prý u soudu a další se k němu chystají. „Je to možná hra zaangažovaných lidí či médií, že se nic nepovedlo. Já si to nemyslím. Trestní řízení je dlouhé, složité a dává velký prostor, aby se prodlužovalo,“ míní Šlachta. „Přece bych nemohl jít do kauzy, kdybych si na začátku řekl: Do toho nechoď, protože to u soudu nedokážeš. Pak by tady někteří lumpové běhali dvacet let, páchali zločiny a lidé by říkali: Ta policie nic neumí, nedělá a bojí se jich,“ vysvětloval Šlachta své pohnutky.

Kdyby soud zprostil všechny obžalované viny, Šlachta by zřejmě rezignaci na svůj post nepodal. „Záleželo by na odůvodnění verdiktů soudů. To má hrozně moc aspektů,“ říká šéf ÚOOZ. „Nehodlám zavdat příčinu k tomu, že by se poldové báli dělat něco jenom proto, že bude rozhodnutí soudu nějaké. Ať už si o něm mohu myslet cokoli, i když to ve mně může vnitřně křičet. Nechci, aby se polda bál jít do nějaké kauzy jen proto, že ho pak někdo bude chtít sejmout,“ zdůraznil Šlachta.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Dotace pro zemědělce

Dobrý den, ANO je prý proti tomu, aby získávání dotací pro zemědělce bylo navázáno na ekologické prvky. Zajímá mě proč jste proti? Vychází to z nějakého průzkumu, který dělal irozhlas. Na jednu stranu mi to přijde docela logické, ale nevím teda, co je těmi ekologickými prvky myšleno a zas je fakt, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když budou útočit, schytají to ještě víc. Na Primě Ukrajinu moc nepotěšili

22:55 Když budou útočit, schytají to ještě víc. Na Primě Ukrajinu moc nepotěšili

Jak zajistit bezpečnou Evropu a bezpečné Česko a jak vyřešit válku na Ukrajině? Nejen o těchto klíčo…