Když jsem viděl, jací lidé si dělali fotku s Pavlem... Paroubek se pozastavil

16.01.2023 21:46 | Ze sítí

Velká část českých občanů hlasovala proti svému třídnímu zájmu, komentuje bývalý premiér a někdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek výsledky prvního kola prezidentských voleb. Konkrétně svá slova míří na generála Petra Pavla, před nímž důrazně varuje. Paroubek zmiňuje důvody, proč je pro něj přijatelným kandidátem Andrej Babiš, u kterého je přesvědčen, že obyčejným českým lidem může prospět. Zato generál jako „americký kandidát“ prý bude poslouchat Washington.

Když jsem viděl, jací lidé si dělali fotku s Pavlem... Paroubek se pozastavil
Foto: Hana Brožková
Popisek: Jiří Paroubek

„Když jsem ve zpravodajství ČT viděl, jací lidé si dělají fotografie (často rodinné) s generálem Pavlem, zůstával mně rozum stát. Chtělo by se upřesnit. Velká část českých občanů hlasovala proti svému třídnímu zájmu,“ píše Jiří Paroubek ve svém blogu na serveru Aktuálně.cz.

Mezi příznivci generála Pavla zde byli podle Paroubkových slov viditelně lidé z nižší střední třídy. Tedy lidé, které trápí vysoký nárůst cen energií, cen potravin, tedy inflace.

„Nejméně pětina lidí u nás v produktivním věku se dostala do velmi vážné sociální, a tedy i životní situace. Pětina mladých rodin nemá na to, aby zaplatila svým dětem ve školách obědy. Důchodci, kteří žijí sami, jsou jasně pod hranicí chudoby, i když dochází k valorizaci důchodů. Nejméně dvě třetiny lidí v české společnosti jsou na tom zle anebo očekávají, že se jejich situace v nejbližší době ještě zhorší,“ popisuje Paroubek vážnou sociální situaci lidí z nízkopříjmových a středněpříjmových skupin.

V prvním kole prezidentské volby získali pravicoví kandidáti (Pavel, Nerudová, Fischer ad.) hodně přes 50 % hlasů. „Volila je tedy i významná část občanů, kteří nechtějí pokračovat ve válce na Ukrajině, v nedomyšlených sankcích proti Rusku, v politice inflace a omezování svobody slova. Prostě ve vládní politice,“ pokračuje Paroubek.

Paroubek však upozorňuje, že to vše výše zmíněné generál Pavel jako kandidát vládních stran představuje: „Pokud by byl zvolen prezidentem, byl by jen prodlouženou rukou vlády a nejmenované cizí mocnosti. Zcela jistě by podporoval neukojené zbrojní choutky současné ministryně obrany, které si vyžádají v příštích letech stamiliardy korun vojenských výdajů.

Anketa

Chcete, aby Danuše Nerudová zůstala v politice?

3%
94%
hlasovalo: 17718 lidí
Lze očekávat, že presumptivní prezident Pavel k tomu neřekne ani Hugo. A do roka bude přijat v Oválné pracovně Bílého domu a generální tajemník NATO bude pět oslavné ódy nad jeho mistrovskou politikou,“ uvádí expremiér.

Razantně zvyšující se výdaje na zbrojení, které chystá vláda v nejbližších letech, se promítnou negativně v jiných oblastech výdajů státu. „Vláda naznačuje, že chce snížit valorizaci důchodů, jinak řečeno, růst důchodů nebude napříště odpovídat inflačním nárůstům a krýt je. Vláda také chce zvýšit nejnižší sazbu DPH, a vytřepat tak ve státním rozpočtu chybějící desítky miliard z těch nejpotřebnějších občanů.

Ano, je to tatáž vláda, která ráda mluví proti plošným rozpočtovým opatřením. Tatáž vláda chce také zkrouhnout stavební spoření, které je vlastně jednou z mála možností, jak určité části střední třídy mohou akumulovat prostředky na vylepšení své bytové situace anebo pořízení bytu,“ dává Paroubek výdaje na obranu do širších souvislostí.

V kontextu toho připomíná postoj generála Pavla, který chválí tuto vládu a říká, že je jediná možná v nastalé situaci.

Co Paroubek na Pavlovi kritizuje, je „vazalství“: „Co mi silně vadí kromě jeho bezohlednosti ve vztahu k příjmově slabším vrstvám veřejnosti, mezi něž dnes patří i podstatná část střední třídy, to je vazalství, které projevuje ve vztahu ke svým bývalým chlebodárcům v NATO a ve Washingtonu. Pan generál by měl zveřejnit výši svého důchodu z NATO, kde několik let ve vysoké funkci působil,“ uvádí Paroubek a upozorňuje: „Pokud Američané nezavelí, prezident Pavel neřekne ani slovo o potřebě zahájení mírového procesu na Ukrajině.“

„Podle televizní diskuse, kterou jsem minulý čtvrtek viděl, Pavel nemá žádnou kloudnou představu o tom, jak řešit inflaci. A jako výkonný úd amerických zájmů v naší zemi již jistě dávno pochopil, co dosud nepochopila značná část dezorientovaných občanů, která jej v prvním kole volila. Válka na Ukrajině je totiž jen první kapitolou konfliktu zemí NATO a především USA s Čínou. Konfliktu, který už dnes hodnotím jako zcela zbytečný,“ uvádí někdejší šéf ČSSD.

„Myslím, že alespoň částečně toto chápe A. Babiš, ale kandidát našich amerických přátel, Pavel, tohle nepochopí nikdy. Nebude to mít v popisu práce. Možná že Andrej Babiš má určité nectnosti a velké nedostatky, ale proti generálu Pavlovi je to alespoň pro mě přijatelný kandidát s velkou vládní zkušeností a s rozumným politickým programem. A obyčejným českým lidem může prospět,“ uzavírá Jiří Paroubek.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

zkrácení rodičovské

Je pořád ve hře nebo ne? Je to něco, na co byste přistoupili? Myslíte, že je to v dohledné době možné? Když už, není třeba první investovat do výstavby nových školek a nějak vyřešit zkrácené úvazky, dnes vás na ně nechce moc zaměstnavetelů brát, jelikož se jim to ani nevyplatí, stejně jako se to nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Milion Ukrajinců, připravte se.“ Mezi řečí o Česku a Evropě. Překvapení

4:37 „Milion Ukrajinců, připravte se.“ Mezi řečí o Česku a Evropě. Překvapení

Světu je Západ lhostejný. Je to vidět jak na sdružení BRICS, tak na stavu klesající migrace, pro kte…