Když voják padne opilý, jeho rodina nic nedostane. Zavádí Porošenko na Ukrajině

18.05.2016 5:23

Analytik Tomáš Haas se na sociální síti Facebook rozepsal o ukrajinských dobrovolnících, kteří padnou v boji „ožralí jak Dánové“. V takovém případě rodiny dobrovolníka neobdrží kompenzace.

Když voják padne opilý, jeho rodina nic nedostane. Zavádí Porošenko na Ukrajině
Foto: MK
Popisek: Tomáš Haas
reklama

„Porošenko bojuje s alkoholismem v ukrajinských ozbrojených silách: rodinám padlých vojáků a dobrovolníků, u kterých byl po smrti zjištěn alkohol v krvi, nebudou vyplaceny kompenzace. Nařízení se týká i rodin vojáků, kteří zemřeli z jakékoliv příčiny v takzvané zóně ATO ve stavu alkoholické intoxikace,“ napsal Haas.

Rodina, která chce uplatnit nárok na kompenzace po svém padlém dobrovolníkovi, bude muset úřadům předložit certifikát o nepřítomnosti alkoholu či drog v krvi. Osvědčení rodině vydá patolog. Ve výjimečných případech to nebude nezbytné. Armáda ale musí vydat prohlášení, že u patřičného padlého nebylo možné test vykonat, např. kvůli nevhodným bojovým podmínkám.

Ministerstvo financí Ukrajiny apeluje na ministerstvo obrany, aby bylo nařízení uplatněno i na vojenský personál, který působí v oblasti bojů mezi proruskými povstalci a armádou loajální vůči vládě v Kyjevě.

Tomáš Haas doslova napsal:

Porošenko bojuje s alkoholismem v ukrajinských ozbrojených silách: rodinám padlých vojáků a dobrovolníků, u kterých byl po smrti zjištěn alkohol v krvi, nebudou vyplaceny kompenzace. Nařízení se týká i rodin vojáků, kteří zemřeli z jakoliv příčiny v takzvané zóně "ATO" ve stavu alkoholické intoxikace.

Na své stránce na Facebooku to napsal dobrovolník a zaměstnanec Ministerstva obrany Ukrajiny Alexey Lipiridi. Tato informace byla potvrzena finančním oddělením ministerstva.

"Apel na vojáky. Tragické, ale je třeba to říci. Dojde-li k úmrtí, a je detekován alkohol v krvi, rodina ztrácí nárok na odškodnění", napsal Lipiridi v sociální síti.

Podle Kyjevského deníku "Země", mluvčí ministerstva obrany Oksana Gavrilyuk uvedl, že pravidlo zakazující kompenzace rodinám vojensků, kteřý zemřeli v opilém stavu, je rozhodnutím kabinetu ministrů ? 450 - "o výši a způsobu výplaty peněžní náhrady vojákům" o revizí nařízení ze dne 26.06.2013.

"Aby příbuzní mrtvého vojáka, mohli získat peněžitou náhradu, musí si zajistit certifikát (který je povinen vydat patolog - pozn.) o krevním zkoušce, nebo potvrzení, že v okamžiku smrti, armáda nemohla provést krevní zkoušku na alkohol, nebo drogy". Ministerstvo financí zdůrazňuje, že ministerstvu obrany má zajistit, že toto pravidlo platí i pro vojenský personál, který zemřel v tzv zóně "TAU" (zóna protiteroristických operací - frontová zóna občanské= války poz. př.).

PolitNavigator, Kyjev


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Něco se chystá, nedělní vzpoura z Prahy má dohru. Za nespokojené se postavili Svobodní

22:04 Něco se chystá, nedělní vzpoura z Prahy má dohru. Za nespokojené se postavili Svobodní

Politická strana Svobodní spílá vládě za přijímání drastických opatření a podporuje demonstranty z n…