Nejprve se list Vitáskové zeptal, zda by v příštím roce nemohly ceny elektřiny klesnout ještě více. „Je možné, že kdybychom tu nebyli, byl by tu naopak třeba patnáctiprocentní nárůst cen,“ upozornila Vitásková. Podle ní vzhledem k tomu, že u nás vznikly desetitisíce nových zdrojů elektřiny, jsou nutné rozsáhlé investice do distribuční sítě, aby byla spolehlivá. Tyto investice bude muset zaplatit zákazník. „Jde o to, aby investice byla úměrná dopadu do cen,“ podotkla s tím, že ale nelze pominout riziko blackoutu.
Ochranné transformátory na hranicích se teprve budou stavět
Prý nastane, jen se neví, kdy. Proč? „Když třeba více zavane vítr v Německu nebo se stane něco podobného, pak skutečně můžeme být jen krůček k blackoutu i v Česku,“ varovala s tím, že proti náhlým přetokům elektřiny z Německa ještě není naše země zajištěna. Protože ochranné transformátory se na hranicích teprve budou stavět.
Někteří provozovatelé solárních elektráren možná snížili výrobu, aby moc nevyčnívali
Vitásková rovněž uvedla, že náklady na obnovitelné zdroje energie v příštím roce klesnou o více než dvě miliardy korun. „Nebudu říkat, že to je jen díky tomu, že někdo z provozovatelů solárních elektráren přišel o licenci,“ podotkla k tomu. Podle ní je také možné, že když někteří provozovatelé solárních elektráren viděli, že ERÚ spustil větší šetření, umírnili se ve výrobě, „aby moc nevyčnívali.“ Možná prý také méně svítilo slunce. Určitou roli sehrálo i to, že byla zastavena podpora pro nové obnovitelné zdroje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam