Keller se ptá: Kam mizejí peníze z tendrů?

27.05.2011 10:24

V komentáři Práva sociolog Jan Keller rozebírá různá tvrzení vlády o tom, že lidé sociální dávky zneužívají. Také se vrací k akci ministra financí se složenkami.

Keller se ptá: Kam mizejí peníze z tendrů?

Vládní reformátoři matou podle Kellera veřejnost tvrzením, že náš sociální stát je údajně příliš štědrý a jeho klienti pak že příliš často zneužívají sociální dávky.

„Ze složenek, které řada občanů dostala do schránky před posledními volbami, se dozvěděli, že každý z nich včetně jejich děti jako kdyby dlužil státu nějakých 130 tisíc korun. V kontextu tažení proti těm, kdo prý zneužívají dávky, je poselství podobných složenek jednoznačné. Mají obrátit zlobu lidí, kteří dávky nepobírají proti těm, kteří je pobírají a prý zneužívají," píše v Právu Keller.

Podle něj to ale nebyla jen „nedůstojná klukovina." „Byla to manipulace nejhrubšího zrna, která pomohla naklonit výsledky voleb ve prospěch profesionálních mystifikátorů. Propaganda se obrátila proti levicovým stranám, které prý defraudanty z řad chudých vrstev kryjí," poznamenává dále Keller.

Poté se ve svých řádcích věnoval číslům. Podle právě zveřejněných informací bylo - jak napsal - v průběhu loňského roku odhaleno zneužívání dávek ve výši 144 miliónů korun. Protože během téhož roku bylo na dávkách státní sociální podpory vyplaceno celkem 40,8 miliardy korun, není tak prý složité spočítat, že zneužito bylo zhruba 0,35 procenta dávek.

Zadavatelé tendrů zaplatili ze státního 239 miliardy korun

„V témže roce, tedy v roce 2010 bylo v České republice dokončeno 9049 veřejných zakázek a zadavatelé za ně zaplatili z peněz daňových poplatníků téměř 239 miliardy korun (bez DPH). O čistotě a regulérnosti těchto zakázek bohužel neexistují podobně přesná data jako o zneužívání sociálních dávek. Proto může vláda těžko oponovat těm, kdo hovoří o řádově desátkách miliard, jež se přitom kdesi záhadně ztrácejí," argumentuje Keller.

Míní, že pokud by se u nás korupčníci chovali tak zodpovědně jako ti, kdo pobírají sociální dávky, korupce by u nás prakticky neexistovala. Jenže ti, co si neoprávněně přisvojili na sociálních dávkách 144 miliónů korun, musejí tyto peníze s hanbou vracet.

„V dějinách České republiky nebyl ale zaznamenán jediný případ, kdy by musel peníze s hanbou vracet odhalený korupčník. Skandalizováni jsou naopak ti, kteří na možnou korupci upozorní. Těm, kdo věci pojmenují pravým jménem, vzkáže Karel Schwarzenberg, politik ze strany složenek, aby drželi hubu. V jaké zemi a s jakou vládou to vlastně žijeme?," táže se na konec Keller.  

Čtěte také:

reklama

autor: olb

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

odvody

Když si začínající podnikatel odloží platby pojištění, ale v podnikání se mu nedaří, tak je stejně bude muset uhradit, nebo ne? A kde je pak nějaká pomoc? Protože ony i minimální zálohy budou díky vaší vládě dost vysoké. Uvědomujete si to? Proč jste vlastně na navýšení přistoupili, hlavně teď když ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo chce válku? Někomu přeskočilo? Babiš to rozsekl

22:31 Kdo chce válku? Někomu přeskočilo? Babiš to rozsekl

My fakt pošleme naše syny do války? Někomu přeskočilo, ne? Lídr opozičního parlamentního hnutí ANO A…