Kerry jednal s Putinem a Lavrovem. Na přivítanou dostal brambory

12.05.2015 18:28

V černomořském Soči se dnes uskutečnilo jednání ministrů zahraničí Ruska a USA Sergeje Lavrova a Johna Kerryho a podle Lavrova bylo "báječné". Šéfa americké diplomacie, který dnes do Ruska přijel poprvé po dvou letech, bezprostředně po jednání přijal v přítomnosti Lavrova prezident Vladimir Putin.

Kerry jednal s Putinem a Lavrovem. Na přivítanou dostal brambory
Foto: mid.ru
Popisek: Ministr zahraničních věcí RF Sergej Lavrov

Ministři se sešli v hotelu Rodina (Vlast) nejprve k půldruhahodinové besedě, která v poledne pokračovala pracovním obědem. Celkem spolu hovořili čtyři hodiny. Při odchodu z jednání Lavrov na dotaz novinářů ohledně průběhu schůzky odpověděl jedním slovem "báječné".

Kerry měl se svým ruským protějškem v Soči jednat zejména o americko-ruských vztazích, fakticky zmrazených v důsledku ruského vměšování na Ukrajině. Debata měla být mimořádně zevrubná a obsažná a neměla se vyhýbat "problematickým tématům".

Podle Lavrovova náměstka Sergeje Rjabkova měli ministři "dostatek času systematicky a v dostatečné hloubce probrat bod za bodem celou komplikovanou mezinárodní situaci, která se nezlepšuje".

Na pracovní oběd přinesl Lavrov svému americkému kolegovi košík rajčat a brambor. Americko-ruská "bramborová politika" začala loni v lednu, kdy Kerry Lavrova obdaroval bramborami ze státu Idaho, o jejichž vývozu se šéf ruské diplomacie zmínil na jedné z dřívějších schůzek. Kerry dnes zase Lavrovovi dal seznam citací z ruských médií, které podle něho "neodrážejí skutečný potenciál rusko-amerických vztahů", uvedla mluvčí šéfa ruské diplomacie.

Kerry je s Lavrovem navzdory napjatým rusko-americkým vztahům v častém telefonickém kontaktu, podle ruských novinářů je spojují vzájemné sympatie. V Rusku byl americký ministr naposledy v květnu 2013.

Agentura AP připomněla, že napětí mezi oběma velmocemi dokládá i to, že Kreml schůzku Putina s Kerrym potvrdil teprve hodinu před příjezdem šéfa americké diplomacie do Soči, zatímco americká strana to udělala už o den dříve.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Silné: Václav Klaus ml. o Mašínech. Koluje text. Víme, koho naštve

10:12 Silné: Václav Klaus ml. o Mašínech. Koluje text. Víme, koho naštve

Chystané natáčení filmu o bratrech Mašínových nejspíš opět vyvolá řadu protichůdných názorů o činnos…