Klára Samková promluvila: Co se stalo mezi mnou a Okamurou, který sám zlikvidoval své hnutí

29.05.2014 13:23 | Zprávy

Advokátka Klára Samková, která byla vyškrtnuta z čela kandidátky Úsvitu pro evropské volby, se v exkluzivním vyjádření pro ParlamentníListy.cz vrací k událostem, které vedly k jejímu odstoupení z pozice lídra. Podle ní dosud není jasné, proč musela odejít. Domnívá se však, že právě její odchod zapříčinil volební neúspěch Úsvitu, který prý sám jeho předseda fakticky zlikvidoval. Okamura to nechtěl blíže komentovat. Uvedl jen, že je pro něj podstatná oprávněnost kauzy s Českou spořitelnou, což prý hnutí Samková již dříve potvrdila.

Klára Samková promluvila: Co se stalo mezi mnou a Okamurou, který sám zlikvidoval své hnutí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Advokátka Klára Samková

„Cosi, co do dnešního dne nebylo objasněno, na mne vytáhli a pan Okamura trval na tom, abych bezpodmínečně odstoupila z pozice lídra kandidátky do Evropského parlamentu. Bylo osm dnů před volbami a podle výzkumů Úsvit měl reálnou šanci na získání dvou křesel v Evropském parlamentu. Odstoupit jsem odmítla,“ připomněla v exkluzivním vyjádření pro ParlamentníListy.cz Samková, jejímž hlavním předvolebním tématem byla problematika imigrace.

Oklamala prý banku

Hnutí Samkovou nahradila v čele kandidátky prezidentem Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Romanem Škrabánkem poté, co média přišla s informací, že Samková údajně oklamala Českou spořitelnu a skrytě pomohla oddlužit firmu z významného energetického holdingu. Koupila prý od banky dluh podniku, jejíhož majitele ve skutečnosti zastupovala. Spořitelna tak údajně netušila, že pohledávku prodává dlužníkovi.

Objednávka ČSSD

„Pan Okamura mi sdělil, že celá ‚mediální akce‘ je na objednávku sociální demokracie, jmenovitě jistého pana Pokorného (advokát Radek Pokorný, jehož jméno je spojováno s privatizací OKD - pozn. red.) a že zveřejňování dalších materiálů k mojí diskreditaci bude pokračovat. Mám prý rezignovat,  ‚aby se mi ulevilo‘. Opět jsem odmítla odstoupit a zeptala jsem se, proč míní s takovou urputností vyhovět tlakům, které evidentně tak nebo onak směřují k významnému poškození Úsvitu, a co si myslí, že udělám já, když mi nyní řekl, že je na mne někde schovaná bedna špíny k příslušnému dalšímu eventuálnímu vylití, kdybych si ještě někdy náhodou dovolila vystrčit nos,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz Samková s tím, že obě její otázky zůstaly bez odpovědi.

„A na krátké tiskové konferenci, kterou pan Okamura svolal v sobotu (10. 5. -  pozn. red.) uprostřed prodlouženého víkendu před polednem před svým bydlištěm, oznámil, že jsem odstoupila. Což byla lež. Takže následně sdělil národu, že mi dal termín do pondělí, abych odstoupila,“ dodává advokátka.

Stejná etická měřítka pro všechny

„Chceme dát všem občanům ČR zcela jasně najevo, že hnutí Úsvit chce měnit politickou kulturu v naší zemi a že klade stejná etická měřítka na politické konkurenty i na sebe," vysvětlil tehdy Okamura důvody, které ho vedly k rozhodnutí vyškrtnout Samkovou z kandidátky. Hnutí podle něj nepřipustí, aby panovaly ohledně jeho kandidátů ty nejmenší pochybnosti. „Věříme, že se ničeho nezákonného nedopustila," doplnil.

Ty vole, dej si věci do pořádku, nebo ti fakt zakroutím krkem

„Napsala jsem mu a nabídla spolupráci a pomoc s tím, že je nutno čelit útokům způsobem, který jsem mu popsala. Navrhla jsem mediální strategii a vysvětlila některé další okolnosti. Odpověď jsem nedostala. Pozoruhodné je, že žádné další útoky ze strany médií na mne nenásledovaly. V pondělí ještě naprosto nebylo jasné, zda jsem odstoupila či nikoliv a také nebylo jasné, zda mne Úsvit opravdu odvolá či nikoliv. V každém případě v neděli večer, kdy jdou do tisku noviny na následující den, jsem stále byla oficiálním lídrem kandidátky Úsvitu a nikde se nic neobjevilo – a to ani na informačních serverech. Což platí i pro všechny následující dny. Jak to tedy bylo? Existuje opravdu na mne někde schovaná bedna špíny k případnému použití? Anebo neexistuje a novináři a ČSSD Tomio Okamuru jen strašili? Anebo si ty další útoky vymyslel a mně účelově sdělil pan Okamura?“ zamýšlí se Samková.

K poslední variantě podle ní nahrává jedna událost. „Těsně přede mnou byl ‚sestřelen‘ Jaroslav Novák zvaný Večerníček, nejbližší přítel a dlouholetý spolupracovník Tomio Okamury. Prý proto, že po něm jdou exekutoři. Ptám se: Proč máme přátele než proto, aby nás tahali z problémů, do kterých jsme se ať vlastní vinou, ať vlastní blbostí či shodou náhod dostali? Částka, kterou Jaroslav Novák dluží, rozhodně není taková, aby ji pan Okamura s mírným nasazením nemohl svému nejstaršímu a nejvěrnějšímu příteli vysázet na stůl se slovy: ‚Ty vole, dej si věci do pořádku, nebo ti fakt zakroutím krkem... ‘  anebo obdobnými,“ uvedla.

„Místo toho pana Nováka odvolal. Odkud jej odvolal? Z výkonného výboru Úsvitu. Pan Novák i nadále zůstává jedním z devíti členů Úsvitu a není důvod, proč by se do své funkce nemohl kdykoliv vrátit. S ohledem na to, kolikrát mi byl pan Novák předhazován jako následováníhodný příklad, potřebovala bych velmi silné argumenty, abych ze své mysli vypudila myšlenku, že celé ‚sestřelení‘ Nováka bylo pouze účelové proto, abych se bez problému vzdala mandátu,“ domnívá se známá advokátka.

Kroužkování Samkové ve volbách

„V pondělí  - anebo v úterý? -  jsem byla stažena z kandidátky. Z Úsvitu mi o tom nikdo neposlal ani cár papíru. Následovaly stovky telefonátů, e-mailů a facebookových zpráv od lidí, tedy tak zvaně od ‚voličů‘ nebo ‚veřejnosti‘, zda tedy kandiduji nebo nekandiduji, neboť lidem přišly hlasovací lístky s mým jménem. Mlčela jsem, protože ani na webových stránkách Ministerstva vnitra nebylo možno se dobrat odpovědi, zda moje kandidatura byla či nebyla stažena,“ řekla dále Samková.

„Přišly volby a další desítky nadšených zpráv, které mi nadšeně sdělovaly, že mě lidé zakroužkovali a dali mi preferenční hlas. Kolik těch hlasů bylo? Nikdo neví, nikdo je nespočítal, protože jsou neplatné a tudíž nezajímavé. Úsvit dostal tři procenta hlasů, tedy o pět procent méně, než měl cca 10 dnů před tím. Nikdo nic nekomentoval. Já jsem rovněž mlčela a čekala jsem na zhodnocení situace Úsvitem,“ pokračuje Samková.

„Přišlo úterý po evropských volbách a Úsvit měl tiskovou konferenci. O fatálně prohraných eurovolbách na ní nepadlo ani čtvrt slova. Tématem bylo, že pro komunální volby bude Úsvit chtít přímou odvolatelnost starostů a primátorů. Velké bílé ticho pokračovalo,“ uvedla advokátka.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Není na čase respektovat výsledek voleb s pokorou k voličům?

Napadlo vás, že takové komentáře jako třeba ten váš k výsledku evropských voleb u nás jen posilují opoziční politiky? Výsledky voleb se logicky nebudou líbit všem, ale proč hned urážet ty, co byli zvoleni a tím vlastně i ty, kteří je volili? Mně třeba přijde, že za úspěchem opozičních politiků stojí...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krach Ukrajiny. Má už jen pár týdnů

11:50 Krach Ukrajiny. Má už jen pár týdnů

Vedle válečných obtíží čelí Ukrajina decimovaná ruskou armádou i obtížím ekonomickým. Bez pomoci záp…