Klasnová loni naříkala na despotického Bártu. Teď mlčí

10.03.2011 7:03

Kateřina Klasnová (VV) si asi tři měsíce poté, co uzavřela sňatek s Vítem Bártou, měla dopisem stěžovat na poměry ve Věcech veřejných a politické chování jejího novomanžela. MF DNES citovala z dokumentu.

Klasnová loni naříkala na despotického Bártu. Teď mlčí
reklama

Místopředsedkyně strany Věci veřejné (VV) Kateřina Klasnová loni v říjnu poslala vedení strany dopis, v němž kritizovala dominantní roli svého manžela Víta Bárty ve VV a údajnou totalitu, která kvůli němu ve straně vládne. Zároveň oznámila, že rezignuje na svou funkci a ze strany vystoupí.

Ve svém čtvrtečním vydání to píše Mladá fronta Dnes (MfD), která má dokument k dispozici. Klasnová dopis odmítla komentovat, ale jeho pravost nezpochybnila. 

Klasnová: Věci veřejné fungují jako totalita 

Dopis byl napsán asi tři měsíce poté, co Klasnová a Bárta uzavřeli sňatek. Dokument ve formě e-mailu dostali předseda VV Radek John, místopředseda Jaroslav Škárka a Bárta. 

Klasnová, která působí také jako místopředsedkyně Poslanecké sněmovny, v dopise uvádí, že k jeho napsání ji vedla "naprostá ignorance elementárních principů uvnitř strany a naprostá nekomunikace ze strany VB (Víta Bárty)". Podle ní Bárta zcela samovolně určuje další směrování strany, aniž by se ptal na názory ostatních. 

"...nechci dál hrát pasivní figurku na šachovnici VB. Upřímně mě mrzí, že ve VV funguje takováto totalita, a myslím, že není dobře, že VB absolutně ignoruje názory a nápady ostatních lidí ve VV," napsala v e-mailu Klasnová. 

Deníku k dopisu řekla, že jej nehodlá komentovat. Nevyjádřil se k němu ani Bárta, John na SMS s žádostí o komentář nereagoval. 

Poslanec: Nejsme strana, ale sekta 

Ostatní oslovení členové strany připustili, že Bárta je výrazná osobnost, ale zatímco místopředsedové Škárka a Lenka Andrýsová si na nedostatek demokracie ve straně nestěžovali, poslanec Stanislav Huml uvedl, že VV by neškodilo, kdyby ve straně demokracie přibylo. Poslanec, který si nepřál být jmenován, na dotaz MfD dokonce prohlásil: "Nejsme strana, ale spíše sekta." 

Podle informací listu vedení VV už minulý týden řešilo, kdo dopis vynesl a co s tím teď dělat. 

O Bártovi, který ve vládě Petra Nečase (ODS) zastává post ministra dopravy, se často hovoří jako o faktickém lídrovi strany. Před novináři na to nedávno narážel i prezident Václav Klaus, když v souvislosti s Bártou poznamenal: "Chtěl bych říct předseda VV, ale to bych se asi mýlil."

Právě ve čtvrtek začnou místní organizace a užší vedení strany nominovat kandidáty na lídra strany. Nový předseda VV, kterého vyberou příznivci strany v elektronickém hlasování, by měl být znám na konci května. Největším favoritem volby je zatím dosavadní šéf VV a ministr vnitra Radek John. Bárta zatím nedal najevo, že by o oficiální funkci předsedy strany usiloval.

Dále čtěte:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rakovina společnosti. Dobrovolnice o tom, když necháme někoho padnout na naprosté dno

21:38 Rakovina společnosti. Dobrovolnice o tom, když necháme někoho padnout na naprosté dno

ROZHOVOR „Rok se díváme na šťourání lidem v nose a píchání injekcí, pokud možno v největším detailu,…