Klaus: Jmenování Duky kardinálem potvrzuje význam českých katolíků

21.02.2012 12:56

Jmenování pražského arcibiskupa Dominika Duky kardinálem potvrzuje význam českých katolíků a jejich přínos pro úsilí církve o hájení křesťanských hodnot. Prezident Václav Klaus to uvedl v dopise, kterým Dukovi blahopřál ke jmenování do nové církevní funkce.

Klaus: Jmenování Duky kardinálem potvrzuje význam českých katolíků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský arcibiskup Dominik Duka

Pražský arcibiskup o víkendu ve Vatikánu spolu s ostatními nově jmenovanými kardinály převzal z rukou papeže Benedikta XVI. znaky kardinálské hodnosti a jmenovací dekret. Dnes ráno se vrátil do České republiky. Zamířil nejprve do katedrály sv. Víta, kde se poklonil ostatkům svatého Vojtěcha. Dalším Dukovým krokem v nové funkci byla schůzka s Klausem na Pražském hradě.

"Rozhodnutí papeže vnímám jako důležitý krok, který naznačuje jeho postoj k nynějšímu i budoucímu směřování vývoje církve. Toto jeho rozhodnutí vnímám také jako potvrzení významu přínosu českých katolíků k úsilí církve o hájení základních křesťanských hodnot v dnešním světě," uvedl Klaus v písemné gratulaci Dukovi, kterou má ČTK k dispozici.

Jeho hlas je nepostradatelný

Podle prezidenta Duka patří k důležitým představitelům veřejného života a jeho hlas je nepostradatelný v diskusi nad aktuálními tématy. "Jako kardinál a pražský arcibiskup navazujete na řadu svých předchůdců, kteří patřili k významným osobnostem své doby," uvedl.

Duka a Klaus spolu při řadě setkání i veřejných vystoupení už delší dobu názorově souzní. Někteří kritici pražskému arcibiskupovi vyčítají, že je až příliš názorově blízký hlavě státu a hradnímu křídlu české politiky. Duka na to říká, že se v politice neangažuje. Uvádí, že Klause respektuje, stejně jako to činil u prezidenta Václava Havla.

Od ledna kardinálem

Papež nové kardinály oznámil už v lednu. Duka jmenování přijal jako poctu pražskému arcibiskupství a svým předchůdcům. Kardinálové jsou v okruhu nejbližších spolupracovníků papeže, kterého i volí.

Spolu s kardinálem a bývalým pražským arcibiskupem Miloslavem Vlkem je Duka druhým žijícím českým kardinálem. Podle pražského arcibiskupství je taková situace historicky výjimečná. Kardinálové ovšem právo volit papeže ztrácejí dosažením osmdesátky, což čeká Vlka v květnu.

Duka dnes dopoledne navštívil katedrálu sv. Víta poprvé oficiálně jako kardinál. Při jeho příchodu do chrámu, který reprezentuje historii české katolické církve i státu, se rozezněly zvony katedrály. Duka po modlitbě a uctění ostatků sv. Vojtěcha krátce promluvil ke shromážděným a vyřídil pozdravy papeže České republice.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: aš, čtk

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

předsednictví

Pro naše předsednictví byli přijati administrativní pracovníci. Kolik jich už bylo propuštěno a kolik jich ještě zbývá? K jakému datu budou všichni odejiti

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Právo na revoluci je lidské právo.” To neřekl Václavák. Vládu zaujme

17:39 „Právo na revoluci je lidské právo.” To neřekl Václavák. Vládu zaujme

Zvyšuje se počet lidí, kteří se nemohou ze své práce uživit. „Jedna miliarda lidí žije ve slamech a …