Klaus: Kohl byl jedním z největších státníků Evropy

16.06.2017 22:28

Bývalý německý kancléř Helmut Kohl, který dnes zemřel ve věku 87 let, byl podle českých politiků včetně exprezidenta Václava Klause jedním z největších evropských státníků. Představitelé české politické scény připomínali nejen jeho zásluhy na sjednocení Německa, ale i na budování Evropské unie a na posílení česko-německých vztahů.

Klaus: Kohl byl jedním z největších státníků Evropy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

„Helmut Kohl byl jedním z největších státníků Evropy poslední čtvrtiny 20. století,“ uvedl Klaus ve vyjádření pro ČTK. Kohl byl podle něj přesvědčeným zastáncem sjednocení Evropy jako obrany proti případným válkám. „Zejména jemu vděčí Evropa za zavedení eura, což byl pro něho navýsost politický projekt, na jehož ekonomické náklady nebral zřetel,“ uvedl Klaus.

Velmi si vážil toho, že Kohl dokázal pochopit pozici ČR vůči Německu, a že proto spolu připravili a podepsali česko-německou deklaraci, která se nesoustředila na minulost, ale na budoucnost. „Byl vždy svůj. Nebylo snadné ho ovlivnit, své názory dokázal po dlouhá desetiletí v evropské a světové politice prosazovat,“ podotkl Klaus. „Měl jsem ho rád,“ dodal.

Za velkou osobnost německé a evropské politiky označili Kohla na twitteru také další politici včetně předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD). „Klíčový státník svobodného světa, který přispěl k pádu komunismu a k překonání jeho následků,“ dodal k tomu předseda ODS Petr Fiala. „Kéž by se v Evropě znovu objevila trojice státníků jako byl on, François Mitterrand a Margaret Thatcherová,“ uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Kohl byl podle místopředsedy KDU-ČSL, ministra zemědělství Mariana Jurečky výjimečný politik, který jako jeden z mála dokázal bourat zdi mezi lidmi a národy, stavěl mosty a sjednocoval. Podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) patřil mezi mimořádné politiky celoevropského významu. „Těší mě, že jsem mu mohl osobně poděkovat za pád berlínské zdi a železné opony,“ uvedl. Pro europoslance za TOP 09 Jiřího Pospíšila byl Kohl „výrazná osobnost, která přispěla ke svobodnějšímu světu, a to není málo“.

Bývalý dlouholetý český velvyslanec v Německu a nynější ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák na twitteru napsal, že Kohl byl „velký státník, s nímž je neodmyslitelně spojeno znovusjednocení Německa“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jde o každý den. Válek je zklamaný Vojtěchem. Očkovací plán zveřejněn

14:30 Jde o každý den. Válek je zklamaný Vojtěchem. Očkovací plán zveřejněn

Příští ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a Anticovid tým budoucí vlády Petra Fialy se s…