Klaus: Kohl byl jedním z největších státníků Evropy

16.06.2017 22:28

Bývalý německý kancléř Helmut Kohl, který dnes zemřel ve věku 87 let, byl podle českých politiků včetně exprezidenta Václava Klause jedním z největších evropských státníků. Představitelé české politické scény připomínali nejen jeho zásluhy na sjednocení Německa, ale i na budování Evropské unie a na posílení česko-německých vztahů.

Klaus: Kohl byl jedním z největších státníků Evropy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

„Helmut Kohl byl jedním z největších státníků Evropy poslední čtvrtiny 20. století,“ uvedl Klaus ve vyjádření pro ČTK. Kohl byl podle něj přesvědčeným zastáncem sjednocení Evropy jako obrany proti případným válkám. „Zejména jemu vděčí Evropa za zavedení eura, což byl pro něho navýsost politický projekt, na jehož ekonomické náklady nebral zřetel,“ uvedl Klaus.

Velmi si vážil toho, že Kohl dokázal pochopit pozici ČR vůči Německu, a že proto spolu připravili a podepsali česko-německou deklaraci, která se nesoustředila na minulost, ale na budoucnost. „Byl vždy svůj. Nebylo snadné ho ovlivnit, své názory dokázal po dlouhá desetiletí v evropské a světové politice prosazovat,“ podotkl Klaus. „Měl jsem ho rád,“ dodal.

Za velkou osobnost německé a evropské politiky označili Kohla na twitteru také další politici včetně předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD). „Klíčový státník svobodného světa, který přispěl k pádu komunismu a k překonání jeho následků,“ dodal k tomu předseda ODS Petr Fiala. „Kéž by se v Evropě znovu objevila trojice státníků jako byl on, François Mitterrand a Margaret Thatcherová,“ uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Kohl byl podle místopředsedy KDU-ČSL, ministra zemědělství Mariana Jurečky výjimečný politik, který jako jeden z mála dokázal bourat zdi mezi lidmi a národy, stavěl mosty a sjednocoval. Podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) patřil mezi mimořádné politiky celoevropského významu. „Těší mě, že jsem mu mohl osobně poděkovat za pád berlínské zdi a železné opony,“ uvedl. Pro europoslance za TOP 09 Jiřího Pospíšila byl Kohl „výrazná osobnost, která přispěla ke svobodnějšímu světu, a to není málo“.

Bývalý dlouholetý český velvyslanec v Německu a nynější ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák na twitteru napsal, že Kohl byl „velký státník, s nímž je neodmyslitelně spojeno znovusjednocení Německa“.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

Ing. Tomáš Jirsa, MBA byl položen dotaz

O Německu si nedělám iluze

Naopak si myslím, že je strůjcem stávající ekonomické krize, ale lze mu vyčítat, že chce svým lidem pomoci? Není spíš smutné, že to nedělají i ostatní? To, že na to nemají je to, co by se mělo řešit, nemyslíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová vystěhuje Ukrajince. A teď mlčí. Lyžovat budou poslanci a personál

15:33 Pekarová vystěhuje Ukrajince. A teď mlčí. Lyžovat budou poslanci a personál

Po informaci, že ukrajinské ženy s dětmi budou vystěhovány z ubytování v Harrachově, protože jde o r…