Klaus: Za výroky o Havlovi se omlouvat nebudu

14.02.2013 12:13

Končící prezident Václav Klaus dnes pro Českou televizi prohlásil, že je chyba, že stále ještě není vybraný nový ministr obrany. Zároveň uvedl, že se nehodlá omlouvat za své výroky na adresu Václava Havla.

Klaus: Za výroky o Havlovi se omlouvat nebudu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus pronesl poslední novoroční projev ve svém funkčním období
reklama

Ministerstvo obrany je už od prosince bez šéfa resortu. Po krátkém působení Karolíny Peake (LIDEM) ve funkci ministryně ji bleskově odvolal premiér Petr Nečas (ODS). Právě on nyní dočasně zastává post ministra obrany. Premiérovi se nelíbily personální změny, které ihned po nástupu do resortu Peake provedla.

Extrémní levičák

Klaus také prohlásil, že se nehodlá omlouvat za své výroky na adresu svého předchůdce Václava Havla. Řekl o něm například, že byl extrémní levičák.

"Václav Havel a jeho specifická ideologie, pro kterou nemám lepší název než havlismus, byl absolutně jiný svět. Trh nazýval hokynářstvím, místo demokracie chtěl elitářskou postdemokracii, místo konzervatismu a tradičních hodnot prosazoval modernistické boření existujícího lidského řádu. Byla to spíše ozvěna francouzského jakobínství než britský konzervativní princip klasického liberalismu. Bylo to extrémní levičáctví. Tyto věty jsou jen stručným naznačením zásadních rozdílů mezi námi dvěma, není to vážné pojednání o Václavu Havlovi. Měl bych ale snad také alespoň zmínit jeho kosmopolitismus proti mé důvěře ve stát, ve kterém žijeme. Byl to také výbojný zahraničně-politický intervencionismus (a humanitární bombardování) místo respektu ke kterékoli zemi světa,“ uvedl o Havlovi Klaus v rozhovoru pro polský časopis Do Rzeczi. Překlad z polštiny poskytl prezident exkluzivně ParlamentnímListům.cz..

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Příběh jedné operace českých tajných služeb. Letadlo, velvyslanec, cesta do Moskvy. Hamáček jen naznačoval, ale i tak Moravec valil oči

13:39 Příběh jedné operace českých tajných služeb. Letadlo, velvyslanec, cesta do Moskvy. Hamáček jen naznačoval, ale i tak Moravec valil oči

Prvním hostem nedělních Otázek Václava Moravce v České televizi byl ministr vnitra Jan Hamáček. „My …