Klaus bude v neděli naposled vyznamenávat. Havla nedožene

26. 10. 2012 16:36

Prezident Václav Klaus během svého působení na Hradě udělil státní vyznamenání zhruba dvěma stovkám lidí. Ocenění ale rozdal méně než jeho předchůdce Václav Havel, který za stejnou dobu v úřadu vyznamenal asi 500 osobností. Zřejmě poslední sadu vyznamenání rozdělí Klaus na Hradě v neděli na tradiční oslavě vzniku Československa.

Klaus bude v neděli naposled vyznamenávat. Havla nedožene
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus

Nejvyšší státní vyznamenání putovala stejně jako za Havla většinou k válečným hrdinům. Pozornost Klaus budil oceněním některých populárních osobností. Medaili Za zásluhy udělil mimo jiné zpěváku Karlu Gottovi, hokejistovi Jaromíru Jágrovi či žokeji Josefu Váňovi. Mezi oceněnými se objevil i někdejší ředitel Národní galerie a Klausův příznivec Milan Knížák.

Zahraniční osobnosti Klaus moc neoceňoval

Klaus během svého úřadování každoročně 28. října ocenil kolem dvaceti lidí. Nejvyšší české státní vyznamenání Řád Bílého lva směřovalo stejně jako v Havlově období většinou k válečným hrdinům, kteří bojovali za osvobození Československa od nacismu. Později byla řada z nich pronásledována komunistickým režimem.

Celkem Klaus udělil Řád Bílého lva dvaceti lidem. Havel vyznamenal stejným oceněním šest desítek osobností. Mezi nimi ovšem byli i někteří světoví státníci. Za příspěvek ke svržení komunistické nadvlády ve střední a východní Evropě udělil Havel Řád Bílého lva Georgi Bushovi, Michailu Gorbačovovi, Lechu Walesovi, Margaret Thatcherové, Helmutu Kohlovi, Françoisi Mitterrandovi a Ronaldu Reaganovi.

Klaus oproti svému předchůdci uděloval celkově méně vyznamenání zahraničním osobnostem. Klausův tým se také chlubí tím, že omezil na minimum udělování vyznamenání in memoriam. "Historické osoby si zaslouží spíše svou ulici, náměstí nebo pomník. Míchat je mezi naše současníky a zvát na pódium vnoučata, to asi není úplně v souladu s aktuálním svátkem," uvedl prezidentův tajemník Ladislav Jakl minulý týden v komentáři k vyznamenáním, který Hrad zveřejnil na www.klaus.cz.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Eva Holubová a TOP 09 na jednom pódiu. Rána Zemanovi. Chvalozpěv na Milion chvilek. Ale i Havel a slova o migraci

21:15 VIDEO Eva Holubová a TOP 09 na jednom pódiu. Rána Zemanovi. Chvalozpěv na Milion chvilek. Ale i Havel a slova o migraci

TOP 09 se rozhodla uspořádat předvánoční talk show europoslance Luďka Niedermayera s herečkou Evou H…