Klaus je nedoceněný fenomén, říká Petr Hájek. A přidává historii, jak se ho Havel s Tošovským pokoušeli odstranit

02.11.2014 17:09 | Zprávy

Šéfredaktor portálu ProtiProud.cz Petr Hájek poskytl rozhovor týdeníku Téma. Šlo o rozhovor velmi dlouhý, a aby měl jistotu, že bude zpřístupněn i v nezkrácené verzi, publikoval ho právě i na svém webu. V dnešních Spojených státech by prý rozhodně nehledal demokracii. A navzdory tomu, že tak ostře kritizuje EU, tak v ní prý žije raději než za velkou louží. V rozhovoru došlo také na Václava Havla, Václava Klause, jehož Hájek vnímá jako nedoceněného titána, a na mimozemšťany.

Klaus je nedoceněný fenomén, říká Petr Hájek. A přidává historii, jak se ho Havel s Tošovským pokoušeli odstranit
Foto: Repro Foto: ČT
Popisek: Bývalý vicekancléř prezidenta republiky Petr Hájek v pořadu Máte slovo

Petr Hájek je přesvědčen, že západ dělá zásadní chybu, když v mezinárodní politice prosazuje tzv. lidskoprávní imperialismus. To podle něj neznamená, že se nám musí líbit, jak žijí lidé v různých koutech světa, můžeme o tom hovořit a vyslovovat i kritické názory, ale nesmíme těmto lidem silou vnucovat náš pohled na svět. Cestou imperialismu teď kráčí spojené státy, proto bych v nich nechtěl žít. Je prý rád, že žije v Evropské unii, přestože ji tolik kritizuje.

Amerika ale nebyla vždy stejná. Až do konce studené války byla místem, kde na vás dýchala svoboda. Hájek přidává osobní zkušenost z roku 1987, kdy dostal příležitost vycestovat do USA. „Čtyři měsíce jsem cestoval po Státech, křížem krážem. A zažil jsem skutečně kdesi in the middle of nowhere (uprostřed nikde), kdesi na Středozápadě v takové malé absurdní samoobsluze  s benzínovou pumpou, pocit absolutní svobody. Poprvé a naposledy mě pronikl pocit, že jsem svobodný, že se mohu rozhodnout jakkoli. Byla tam taková ta klasická americká venkovská křižovatka z hollywoodských filmů. Bylo jen na mě, kterým směrem se vydám. Jestli třeba dalším krokem absolutně změním svůj život. Ta vzpomínka ve mně hrozně hluboko zůstala dodnes,“ popisuje Hájek, Po skončení studené války se ale Amerika změnila k horšímu.

Zlomový rok pro Česko

I zkušenost se Spojenými státy vedla hájka k tomu, že už za minulého režimu uvažoval o přechodu na kapitalismus a ne na vylepšený socialismus jako většina tehdejšího disentu. To byl důvod, proč s touto skupinou nikdy nechtěl mít nic společného. A distancoval se od nich i po roce 1989. Vyčítá jim například „provedení převratu“ v Česku v roce 1997 za účasti centrální banky. To byl podle Hájka rok, kdy se Česká republika začala odklánět od demokracie a přiklonila se k unijní normalizaci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

17:20 Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

Komentátor Erik Best vystoupil na Konzervativním kempu, který se koná tento víkend v hotelu Jezerka …