Klaus mladší v rádiu: Já měl minulý týden fakt strach, že ti šílenci rozpoutají jadernou válku. A v ODS nejsem zdaleka jediný

17.04.2018 18:53

Mateřské školky možná nebudou muset povinně přijímat dvouleté děti. Občanští demokraté totiž v prvním čtení prosadili svůj návrh na změnu školského zákona, který povinnost zavedl. Poslanec za ODS Václav Klaus mladší ve Dvaceti minutách Radiožurnálu hovořil o tom, proč by tak malé děti neměly mateřskou školku navštěvovat, nebo o tom, co je špatného na pěstounské péči. Prozradil také, co si myslí o kritice, kterou sklidil za svá vyjádření k sobotnímu útoku USA, Británie a Francie v Sýrii, který odsoudil.

Klaus mladší v rádiu: Já měl minulý týden fakt strach, že ti šílenci rozpoutají jadernou válku. A v ODS nejsem zdaleka jediný
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Václav Klaus mladší na brněnské konferenci o stavu Evropské unie s názvem: Je Evropská unie reformovatelná?
reklama

Podle Klause ml. jsou školky především předškolní vzdělávací instituce, kde se děti připravují a vzdělávají. Učitelky zde studují obor předškolního vzdělávání, a měly by sem proto chodit děti, které jsou skutečně zralé pro předškolní docházku, míní... „Na tom se shodují všichni dětští psychologové a lékaři,“ řekl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu s tím, že tak malé dítě by mělo být opravdu především s maminkou, nebo školku navštěvovat pár hodin dvakrát týdně.

Minulá vláda zavedla povinnost, že obce a mateřské školky musejí obligatorně zajistit, aby každé dvouleté dítě mohlo chodit do školky, což je podle poslance velmi špatně. „Bouří se proti tomu mateřské školky, protože učitelky přece nehtějí být chůvami. Bouří se i obce, protože to může zvýšit výdaje na postavení dalších školek. Bouří se proti tomu i odborná veřejnost,“ uvedl s tím, že především proto tuto obligatornost navrhl zrušit.

„Víte, bavíme se hlavně o školském zákonu a ten se týká kvality vzdělávání. Naše školky patří ke světové špičce, máme vzdělané učitelky, a když dáme mězi pětileté děti dvouletého drobečka, tak se rázem učitelka musí věnovat pouze jemu a dítě stejně bude pořád uplakané, počurané a celá kvalita školek půjde do pekel, proti tomu já jsem,“ odpověděl Klaus ml. na otázku moderátorky, zda by měl stát přijít s nějakým jiným řešením, jak usnadnit péči o předškolkové děti rodičům, kteří chtějí do práce, pokud by tento návrh skutečně prošel celým legislativním procesem a povinnost by padla.

Dále poznamenal, že lidé, kteří chtějí pomáhat maminkám, sociálně slabým, ať to řeší přes Ministerstvo sociálních věcí, ale ne přes školský zákon. „Ta novela navíc nezakazuje, aby tam dvouleté děti nechodily. V malé obci, kde nejsou děti, to třeba zvládnou, ale když se bavíme skutečně většinově, tak stanovisko školek je jasné,“ dodal s tím, že ne nadarmo patnáct tisíc učitelek a ředitelek školek podepsalo petici. „Kam jsem přišel, se na mě učitelky ze školek vrhaly, že tohle chtějí zrušit, a některé říkaly, že jinak v tomto systému raději nebudou, že proto nestudovaly,“ upřesnil.

Klaus ml. po Velikonocích psal komentář pro deník Právo o dětech, které jsou v pěstounské péči, konkrétně pak o pěstounech za úplatu, a kritizoval velký nárůst pěstounské péče. Naopak se zastával ústavní péče. „Tyto malé děti patří podle mě primárně do rodin. A ve chvíli, kdy rodiče dítěte zemřou, nebo totálně selhávají, tak to musí začít řešit stát,“ míní Klaus mladší, který je prý dlouhodobým odpůrcem novely zákona, která byla přijata, pěstounství za úplatu totiž podle něj být přijaté nemělo.

„Pěstounství by mělo být dobré srdce lidí, kteří se chtějí starat o jiné děti. Všechny světové výsledky ukazují, že tam, kde se zavedlo placené pěstounství, dramaticky ubyly děti osvojené, protože to jde proti tomu,“ řekl.

Tato změna podle Klause nastala trošku podle norského vzoru. „Když se podíváme do Norska, rodiče často už to dítě neuvidí. Dítě by mělo být ideálně v rodině. Je lepší ústavní kojenecká péče dítěte, to má šanci, že se třeba vrátí do původní rodiny. Nejlépe když je samozřejmě dítě v rodině, či osvojené. Dočasného pěstounství dětí nejsem fanoušek, i když je to móda ve skandinávských zemích,“ dodal Klaus ml. s tím, že doufá, že se nedožijeme situace, kdy je pěstounská péče lidí, kteří to mají jako zaměstnání, rozšířená tak jako v Norsku.

Co se týká víkendového útoku v Sýrii, ten Klaus ml. velmi ostře komentoval. „Šílenci, fakt jsou schopni rozpoutat jadernou válku,“ napsal na svůj Facebook. Tento svůj postoj prý s nikým ze svých kolegů z ODS nekonzultoval. „S nikým své statusy neprobírám, říkám, co si myslím. To, že Trump tweetuje ‚těšte se na rakety‘ a Rusové mu tweetují, že ‚je sestřelí a zaútočí na odpaliště‘, je věc, ze které mrazí. To jsem si myslel, že můžeme také skončit v jaderném konfliktu,“ obhajoval své vyjádření s tím, že toto porušení mezinárodního práva údery na Sýrii skutečně nepodporuje.

Petr Fiala, předseda strany ODS, se naopak za útok spojeneckých zemí v Sýrii postavil a obul se ve svých komentářích do všech, kdo útoky kritizují, označil je za služebníky Moskvy. „Nechci komentovat výroky jiných politiků za naši stranu. Neschvaluji, že ve válkou zmítané Sýrii operuje Turecko a na severu likviduje Kurdy. Kde řezali masově hlavy na naměstích v oblastech ovládaných tzv. opozičními skupinami. Nepodporuji to, i kdybych byl v ODS jediný, což zdaleka nejsem,“ sdělil.

Klausův stranický kolega, eruposlanec Jan Zahradil, v pořadu Události, komentáře na ČT24 jeho názory glosoval slovy: Já mám rád ostré názory pana Václava Klause ml. V jiných oblastech, tady to příliš netrefil a myslím, že nečte dobře geopolitickou situaci a kontext. Podlehl zkratkovitému, řekněme facebookovému hodnocení celé té situce. „Moc to neříkám, ale já dlouhodobě nesouhlasím s politikou, jakou svobodný svět dělá na Blízkém východě. To, co se děje v Sýrii, shazování bomb a posílání raket, to žádné dobro ani demokracii nenapáchá,“ uzavřel s tím, že jedna věc je, co jeho kolegové zastávají a co si skutečně myslí. ODS je podle něj v některých názorech rozpolcená a ostatní strany zrovna tak. A to prý především proto, že svět se strašně mění a s novými výzvami a otázkami vyvstává i ona dělicí čára.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Oni ho udusí.“ „No a?“ „Co no a?“ Zfetovaný Rom pokousal policistu. Zemřel

12:34 „Oni ho udusí.“ „No a?“ „Co no a?“ Zfetovaný Rom pokousal policistu. Zemřel

V sobotu byli policisté z Teplic přivoláni k případu rvačky. Ovšem muž, který ležel na zemi se zraně…