Klaus narovinu: Havel měl blízko k reformním komunistům. A byl princátko

18. 11. 2014 19:53

Exprezident Václav Klaus v úterní Kauze dne na Rádiu Impuls bilancoval čtvrt století české svobody. Hned v úvodu připomněl, že to byl on, kdo v roli premiéra nastartoval zásadní změny. To, že tyto změny přijdou, se prý vědělo už v průběhu 80. let. Pak už došlo na vztah s Václavem Havlem. Klaus trval na tom, že měl Havel blízko k reformním komunistům.

Klaus narovinu: Havel měl blízko k reformním komunistům. A byl princátko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

,,Bylo jasné, že se něco stane, jen nebylo jasné kdy přesně. To vedlo k ustavení řady lidí v různých skupinách, kteří byli připraveni dělat něco potom,"  poznamenal Klaus. ,,Pro mě druhá taková výrazná změna byla v říjnu 1990, kdy jsem byl pro řadu mých odpůrců nečekaně zvolen předsedou Občanského fóra. V tu chvíli jsem věděl, že přestávám být pouhým ministrem financí a stávám se plnohodnotným politikem.

Byli jsme k sobě slušní, ale Havel byl princátko

Ve studiu také zdůraznil, že není podepisovačem manifestů, proto nepodepsal ani dokument Několik vět. A pak znovu došlo i na Václava Havla. Skupina disidentů byla podle něj v podstatě reformními komunisty, alespoň v ekonomické oblasti. Václav Havel ve svém levicovém názoru, a on sám by nezpochybňoval, že smýšlí levicově, měl blízko k myšlení reformních komunistů," vysvětloval Klaus kontext svého vyjádření týkající se Václava Havla. Za povýšenecké označil Havlovo označení paneláků za králíkárny. Proto měl potřebu se k tomu vyjádřit a přirovnal ho k "princátku".

To, že smýšleli odlišně, prý však neznamená, že by se k sobě nechovali slušně.  ,,Osobně jsme se k sobě chovali normálně a zdvořile. Nevzpomínám si, že bychom na sebe křičeli. To možná někdo až démonizuje, ale to prostě není pravda," zdůraznil v závěru svého vystoupení Klaus.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To bylo slávy! A teď… „Dycky Most!“ po seriálu ČT: Útok šutrem. A neskutečné věci

14:04 To bylo slávy! A teď… „Dycky Most!“ po seriálu ČT: Útok šutrem. A neskutečné věci

Okukují Romy jako v zoo, a pak se diví? Lidé reagují rozličně na útok kamenem v Chanově, kterého se …