Klaus promluvil o tom, jak se píše, že to dotáhl na placeného agenta Kremlu a že propadl komunismu. Pozorně mu naslouchal Saša Vondra

13.05.2015 16:19

Ve středu proběhl křest knihy spisovatele a historika Václava Junka Nápravník zažitých nepravd – O Václavu Klausovi, která v těchto dnech vychází v nakladatelství Olympia. Na akci byl přítomen autor knihy i Václav Klaus, který se ohradil proti nařčením, že je agentem Kremlu. Přišel i exministr Alexandr Vondra, který seděl v publiku.

Klaus promluvil o tom, jak se píše, že to dotáhl na placeného agenta Kremlu a že propadl komunismu. Pozorně mu naslouchal Saša Vondra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Autor knihy Václav Junek s Václavem Klausem

Fotogalerie: - Nepravdy o Václavu Klausovi

Křest knihy Nápravník nepravd za účasti Václava Kl...
Křest knihy Nápravník nepravd za účasti Václava Kl...
Křest knihy Nápravník nepravd za účasti Václava Kl...
Autor knihy Václav Junek s Václavem Klausem
Křest knihy Nápravník nepravd za účasti Václava Kl...
Křest knihy Nápravník nepravd za účasti Václava Kl...

Jak napovídá už název knihy, autorův záměr je uvést na pravou míru celou řadu omylů a často prý i vědomých nepravd rozšiřovaných o Václavu Klausovi v běhu celých posledních desetiletí. Jde o vylíčení života Václava Klause od dětství přes studentská a první profesní léta až k roku 1989 a pak i dál až k jeho prezidentskému úřadu – především z autorova pohledu.   ParlamentníListy.cz již před časem o knize podrobně informovaly (zde).

Na setkání promluvil i exprezident Václav Klaus. „Myslím si, že to byla pilná práce, poctivá práce. Jsem trochu zmatený, když jsem si přečetl, že to je autorizováno Václavem Klausem. To vypadá, jako bych to napsal. Tak to určitě nebylo. Tak jsem se do toho autorovi nepletl. Mé komentáře byly takové: ‚Vašík byl vzpurné dítě‘. Já jsem řekl: ‚ne, kde jste na to přišel?‘ Vzpurné dítě jsem nebyl. Asi takové komentáře jsem ke knížce měl a takové korekce a opravy jsem případně do toho dělal. Interpretace té doby i mě je interpretací Václava Junka.“ Klaus odmítl, že by šlo o dialogy, ale že si vždy přečetl nějaké pasáže a některé věci uvedl na pravou míru.

To byste se musel zbláznit

„On se narodil po vítězném únoru, zatímco já podle našich rusobijců jsem tím strašně zatíženej, jak je prostě vidět. Takže jsme jiná generace... Pro mě je ta kniha pěkné čtení a leccos mě to dalo,“ řekl Klaus na úvod.

„Dnes mě fascinovalo, když jsem si na jednom internetovém serveru přečetl poslední svůj výrok. Minulý týden jsem byl v Berlíně... Zaujalo mě, že v den konce války tam kvetou šeříky. Mě to tak nějak zaskočilo. Od dětství jsem měl zažito, že šeříky rostou 9. května tady v Praze, i když je jasné, že ve střední Evropě šeříky rostou jinde než tady u nás. Tak mě to opravdu na první pohled zarazilo v tu chvíli osvobození Rudou armádou, které jsem viděl na své dětské čtyřleté oči tady v Praze. Neutrální věta, které jsem nedával žádný mimořádný význam. Dnes jsem si přečetl, že tady se už jasně prokazuje, že už v té chvíli jsem propadl komunistické ideologii a že tedy není divu, že jsem to dotáhl až na placeného agenta Kremlu. Když se setkáváte s výroky takového typu, to byste se musel zbláznit. Ale tento se mi zdá mimořádný,“ postěžoval si exprezident.

„Úvahy o mém kremlofilství jsou tak směšné, že třikrát denně přemýšlím, zda na toho či onoho člověka nemám podat žalobu. Ale už jsem dávno pochopil, že tudy cesta nevede a že tady se nedá dosáhnout vůbec nic. Když je někdo absolutně tupej a pitomej, tak to se snad ani vězněním nedá potrestat,“ dodal Klaus.

Klaus též ocenil prezidenta Miloše Zemana, že jel do Moskvy na Den vítězství: „Bylo velmi správné, že tam prezident Zeman jel. Já tam byl na stejné akci před pěti i deseti lety jako prezident republiky, necítil bych žádný morální nárok, abych jakkoli jeho rozhodnutí kritizoval.“ 

Autor knihy

Václav Junek se narodil 20. dubna 1950. Vyrostl v rodině akademického malíře a grafika Václava Junka, který je spolukreslíř Rychlých šípů. Dětství a mládí prožil na Václavském náměstí a v jeho bezprostředním okolí, takže se dostal již značně brzy „mezi lidi“. Zažil tak přímo éru malých pražských divadel i šedesátá a sedmdesátá léta. Než v roce 1969 přišel Václav Junek o cestovní pas, stačil sjezdit polovinu tehdejší Evropy. Po okupaci ‘68 začíná, ve stále ještě raném věku, pracovat v médiích a setkává se s celou řadou silných osobností, které utvářely tehdejší dobu a také i jeho.

Autor knihy, Václav Junek, prožil šestnáct let na vedoucím postu pražské Lucerny a zejména po listopadu ‘89 se věnuje výkonné produkci, režii, dramaturgii a literární práci. Během své kariéry vytvořil řadu dokumentárních audiovizuálních děl a scénických pořadů. Od poloviny sedmdesátých let spolupracoval s řadou významných představitelů české populární scény. Z bohaté praxe čerpá náměty a postřehy pro biografické knihy o známých osobnostech českého uměleckého nebe.

Mimo psaní biografických knih o jedinečných osobnostech se věnuje historii středoevropského prostoru – zejména jejím uzlovým bodům. V neposlední řadě se zabývá slavnou minulostí českého národa a jejích význačných panovníků.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Lukáš Petřík

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nestatečný Sobotka. Takový byl vždycky, vyprávěl prezident Zeman na Barrandově. Pelikána poslal dostudovat si historii

22:07 Nestatečný Sobotka. Takový byl vždycky, vyprávěl prezident Zeman na Barrandově. Pelikána poslal dostudovat si historii

Jako každý čtvrtek i dnes prezident Miloš Zeman diskutoval s moderátorem Jaromírem Soukupem na TV Ba…