Klaus prý zastupuje ideologický směr s voličským potenciálem do 10 procent

22. 9. 2013 6:51

Václav Klaus v současnosti zastupuje ideologický směr, který nemá sílu stát se hlavní integrační silou pravicového spektra. Tvrdí to server Česká pozice.cz a všímá si situace v ODS. V článku je vysloven názor, že straně k získání voličů a sjednocení proudů chybí vůdce.

Klaus prý zastupuje ideologický směr s voličským potenciálem do 10 procent
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hostem pořadu Partie byl bývalý prezident Václav Klaus
reklama

„Hlavním problémem ODS jako strany donedávna integrující českou pravici není ideologický směr, ale chybějící charismatický pozitivní lídr, který dokáže stranu vnitřně sjednotit a s nímž by se následně mohli středopraví voliči identifikovat,“ tak píše o problému pravice server Českápozice.cz.

Václav Klaus se prý nyní už nachází blízko role autoritativního vůdce. „V této fázi se již autoritativnímu charakteru své role nebezpečně blíží, neboť pro jeho stoupence není až tolik podstatné, co říká Klaus, ale že to říká právě Klaus. On je `garantem`, `zárukou`, ať už čehokoliv, kvůli němu vystupují lidé ze strany, aby ho následovali `v jakémkoliv projektu`, i když jejich vůdce žádný v podstatě ještě ani nevytvořil,“ píše se v textu.

Vůdce je nutný

Přesto server popisuje důvody, proč je třeba hledat vůdce i přes zdiskreditování této role v celém dvacátém století. Potřeba vůdců prý není ničím skandálním a je stará jako lidstvo samo. Server Českápozice.cz uvádí, že je nutná. „Potřeba vůdců není sama o sobě ničím skandálním. Je stará jako lidstvo samo. Je nutná. Vypovídá o složitosti světa kolem nás, o potřebě jej uchopit, zjednodušit do základních axiomů; vůdce je zhmotnělým symbolem tohoto zjednodušení.“ Otázkou tak prý není, zda lídři ano, či ne, ale charakter vůdcovských rolí.

Proč ne Václav Klaus

Podle názoru autora článku ODS potřebuje pro své znovuzrození charismatického vůdce. Server Českápozice.cz pak uvádí důvody, proč jím prý nemůže být Václav Klaus.

„Klaus ze své strany vystoupil a rozešel se s ní ideologicky tím, že se sám odklonil od středopravé proevropské politiky, kterou ODS pod jeho vedením zastávala. Jeho příklon k radikální národovecké protievropské doktríně by prý nyní stranu spíše rozštěpil.

V současnosti prý Klaus zastupuje ideologický směr, jenž má sice voličský potenciál pět až deset procent, avšak nehodí se prý pro masovou středopravicovou stranu v evropském regionu s ambicemi oslovit okolo 30 procent voličů a tím se stát hlavní integrační silou pravicového spektra.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vidlák Hřib? Primátor skoro chytil facku. „Hovado, dob*tek“. Šikana a hulvátství? Přesná výpověď z radnice

8:45 Vidlák Hřib? Primátor skoro chytil facku. „Hovado, dob*tek“. Šikana a hulvátství? Přesná výpověď z radnice

Zastupitelka hlavního města Prahy Alexandra Udženija (ODS) se znovu pustila do křížku s pirátským pr…