Normální politika podle Payna spočívá ve svobodné soutěži politických filozofií. O tom, která z nich dostane přednost, se rozhoduje ve volbách. "Aby volby měly smysl, volí se politická filozofie, nikoli jízdní řád či pětiletý plán. V takovém systému není důvod bývalé politiky popravovat, naopak je potřebujeme ke každodenní interpretaci veřejného dění. Od bývalých politiků se učí ti začínající," píše poradce v komentáři pro Lidové noviny.
Zvolení Václava Klause do čela Občanského fóra znamenalo podle Payna vykročení k normální parlamentní demokracii, založené na soutěži politických konceptů. Proti poloorganizaci OF postavil koncept politické soutěže, zasadil se o koncept normální tržní ekonomiky a prosazoval model parlamentní demokracie bez experimentů s postdemokracií, vyzdvihuje Payne.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr
Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?
A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?
Další články z rubriky

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení
Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom
- 5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana
- 20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary