Klaus to předpověděl. Ukrajina jako selhání. Následky Majdanu

21.02.2022 13:17 | Komentář

Rusko-ukrajinská krize se pravidelně objevuje v titulcích médií. Co za ní stojí? Některé příčiny diagnostikoval bývalý prezident Václav Klaus již v roce 2014. A v roce 2022 shledává, že jsou jeho slova stále aktuální. „Ukrajina nemá tradici státnosti a za dvě desetiletí nedokázala vytvořit stát, který by bylo její obyvatelstvo ochotno akceptovat. Nevznikla v důsledku úsilí svých obyvatel o sebeurčení a suverenitu,“ napsal tehdy Klaus. A kritizoval přesvědčení, že bude stačit zavést „demokracii a právní stát“. Podle něho není možné jednotu země udržet tím, že východ přehlasuje západ nebo naopak.

Klaus to předpověděl. Ukrajina jako selhání. Následky Majdanu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprezident Václav Klaus

Tématem číslo jedna v médiích je nyní rusko-ukrajinská krize. Bývalý prezident Václav Klaus již zaslal premiéru Fialovi dopis, v němž na něj naléhá, aby zjednal pořádek u členů vlády. „Žádáme Vás, pane premiére, abyste zajistil zodpovědné a důstojné vystupování jednotlivých členů Vaší vlády v této věci a abyste se zasadil o zahájení vážných a zodpovědných jednání všech zainteresovaných stran s cílem naplnit minské dohody a vyjednat bezpečnostní záruky pro všechny zúčastněné strany konfliktu,“ píše se v něm.

Nicméně, kořeny této krize jsou hlubší a sahají až ke vzniku Ukrajiny jako samostatného státu, míní Klaus. Tyto problémy popsal již v roce 2014 po Majdanu, který zásadním způsobem změnil politiku na Ukrajině. Především Klaus konstatuje, že Ukrajina neuspěla jako samostatný stát.

„Což je důsledkem Stalinova míchání národů a hranic a přetrhávání historických vazeb,“ uvádí a dodává: „Ukrajina nemá tradici státnosti a za dvě desetiletí nedokázala vytvořit stát, který by bylo její obyvatelstvo ochotno akceptovat. Nevznikla v důsledku úsilí svých obyvatel o sebeurčení a suverenitu, ale jen rozpuštěním SSSR shora a osamostatněním umělých svazových republik. Do jednoho celku byly uměle spojeny oblasti východu a jihu (které byly po tři staletí součástí ruského státu) s poválečnými stalinskými anexemi polské Haliče a Podkarpatské Rusi.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

17:16 Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – „Estonsko a další dělají za USA černou práci,“ míní komentátor To…