V hlavním městě Malajsie Kuala Lumpuru prezident vzpomíná, jak zde byl v pozici premiéra v roce 1996, kdy jeho tehdejší vláda vedla spory s odboráři o podobu sociálního státu. Již tehdy prý v Malajsii slyšel, že základem tamního sociálního systému je rodina. Nic víc prý není třeba. O rok později Malajsii i Česko zasáhla měnová krize. Malajsie se s ní ovšem podle Kaluse vypořádala lépe, protože měla lepší podmínky. On v pozici premiéra musel čelit řadě překážek.
S ČNB a se Zemanem v zádech
„Malajsie byla tehdy rok před svou (a současně naší) měnovou krizí roku 1997, byla jí, stejně jako nám, ordinována politika absurdně vysokých úrokových sazeb a Malajsie, resp. její ministerský předseda, se jako jediný v tomto regionu vzbouřil a misi Mezinárodního měnového fondu (MMF) neposlechl. Udělal dobře. Já se bouřil také, ale neměl jsem Mahathirovu politickou sílu (se složitou koalicí s Kalvodou a Luxem a opozicí v čele s M. Zemanem) a on navíc neměl za zády Tošovského centrální banku, která hrála s MMF. Proti naší zemi,“ tvrdí Klaus.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp