Klausova výjimka je ústavní zmetek, míní politolog Pehe

13.10.2010 11:25

Nejistý je osud výjimky z Lisabonské smlouvy, kterou na žádost prezidenta Klause vyjednala Fischerova vláda s EU. Její odmítnutí by bylo tím nejlepším, co by se mohlo stát, uvádí ve svém blogu politolog Pehe.

Klausova výjimka je ústavní zmetek, míní politolog Pehe
reklama

Na pováženou je podle politologa Jiřího Pehe skutečnost, že vláda Jana Fischera přístoupila na požadavek prezidenta Václava Klause přijmout českou výjimku z Lisabonské smlouvy a jednat o ní s ostatními státy EU, ač k tomu neměla mandát od parlamentu. Vždyť výjimku, kterou si po parlamentním hlasování Klaus vymínil, by musely ústavní většinou schválit obě komory.

„Nahlíženo v obecnější rovině, je zřejmé, že česká výjimka je takový ústavní zmetek a tak nehorázný projev libovůle prezidenta, že její odmítnutí by bylo tím nejlepším, co by se mohlo stát," píše Pehe ve svém blogu. Přijetí výjimky by přitom zbavilo české občany některých práv, které vstupem Lisabonské smlouvy v platnost už nabyli.

Některé země odmítají spojit českou výjimku s přístupovou smlouvou

Politolog připomíná, že v případě přijetí výjimky z Lisabonské smlouvy, by byla v České republice suspendována platnost Listiny základních práv Evropské unie. „Je tedy jisté, že pokud by nakonec byla výjimka schválena, napadnou ji u ústavního soudu, a možná i u soudů evropských, některé instituce a jedinci," tvrdí Pehe.

Obecně se soudilo, že bude připojena k nějaké budoucí přístupové smlouvě, nejspíš s Chorvatskem. „Jenže nyní se v Bruselu proslýchá, že některé země jsou proti tomuto mechanismu. S českou výjimkou mají problém, a spojení s přístupovou smlouvou by učinilo složitým její případné odmítnutí, protože by takové země mohly výjimku odmítnout jedině odmítnutím vstupu kandidátské země, k jejíž přístupové smlouvě by byla výjimka připojena," vysvětluje politolog.

Ústava o „odratifikování" smlouvy prezidentem nic neříká

Podle něj se Klaus nevzdá snadno a boj o výjimku může být jednou z posledních příležitostí během jeho prezidentství, jak se v EU ještě zviditelnit. „Bude tedy šturmovat proti sudetoněmeckému nebezpečí, a pokud by výjimka skutečně nebyla připojena k nějaké přístupové smlouvě, bude kritizovat EU za její údajnou proradnost," domnívá se Pehe, že s prezidentem si v takovém případě užije i vláda.

„Zatím nejpikantnější příspěvek do začínající hysterie okolo výjimky nabídla Jana Bobošíková, která kromě urážlivé kritiky Schwarzenberga řekla, že by Klaus měl v případě nepřijetí výjimky stáhnout svůj podpis pod Lisabonskou smlouvou. Zdá se, že ústava je skutečně pro tyto lidi jen cár papíru," poukazuje politolog s tím, že o možnosti, že by prezident „odratifikoval" stáhnutím podpisu smlouvu, kterou už jednou ratifikoval, totiž opravdu, ale opravdu ústava nic neříká.

K věci:

Česká lisabonská výjimka prý zpochybněna. Kníže: Pověsti 

Bobošíková: Schwarzenberg odporně zkresluje a manipuluje 

Bobošíková: Pane prezidente, odvolejte podpis pod Lisabonskou smlouvou 

Foto: pwf.cz

.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jih
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Datový vědec Ludwig vidí Česko „v loji“. Rozhodl se nám všem pomoct, tak, jak to umí jen on. Dnes ve 20 hodin

18:40 Datový vědec Ludwig vidí Česko „v loji“. Rozhodl se nám všem pomoct, tak, jak to umí jen on. Dnes ve 20 hodin

Epidemická situace v Česku je velmi vyhrocená a premiér Andrej Babiš (ANO) varuje, že „jde o život“.…