Na pováženou je podle politologa Jiřího Pehe skutečnost, že vláda Jana Fischera přístoupila na požadavek prezidenta Václava Klause přijmout českou výjimku z Lisabonské smlouvy a jednat o ní s ostatními státy EU, ač k tomu neměla mandát od parlamentu. Vždyť výjimku, kterou si po parlamentním hlasování Klaus vymínil, by musely ústavní většinou schválit obě komory.
„Nahlíženo v obecnější rovině, je zřejmé, že česká výjimka je takový ústavní zmetek a tak nehorázný projev libovůle prezidenta, že její odmítnutí by bylo tím nejlepším, co by se mohlo stát," píše Pehe ve svém blogu. Přijetí výjimky by přitom zbavilo české občany některých práv, které vstupem Lisabonské smlouvy v platnost už nabyli.
Některé země odmítají spojit českou výjimku s přístupovou smlouvou
Politolog připomíná, že v případě přijetí výjimky z Lisabonské smlouvy, by byla v České republice suspendována platnost Listiny základních práv Evropské unie. „Je tedy jisté, že pokud by nakonec byla výjimka schválena, napadnou ji u ústavního soudu, a možná i u soudů evropských, některé instituce a jedinci," tvrdí Pehe.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih