Klečet je hloupé! Aktivista Cemper odmítl i heslo Black Lives Matter

02.07.2020 6:36

Novinář a ekologický aktivista Jan Cemper se na svém facebookovém profilu vyjádřil k hnutí Black Lives Matter, které vzniklo ve Spojených státech a upozorňuje na případy zvýšeného policejního násilí, rasové nerovnosti a systematického rasismu vůči černochům.

Klečet je hloupé! Aktivista Cemper odmítl i heslo Black Lives Matter
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Cemper

„Smrt George Floyda byla podle všech poznatků s největší pravděpodobností vraždou. Policista si musí být vědom, co se může stát, když někomu klečí na krku devět minut. Jestli to byla rasistická vražda, to opravdu nevím a dozvíme se to zřejmě až u soudu,“ poznamenal mimo jiné Cemper.

Anketa

Má Zeman pravdu, že heslo ,,Black Lives Matter" je rasistické?

98%
2%
hlasovalo: 33269 lidí

Rovnost podle něj nemá být jen na papíře. „A je pravda, že s diskriminací se setkáváme jak v ČR, tak v USA. Přístup ke vzdělání, k bydlení, k práci není stejný. V USA ten boj za rovnost je navíc oproti Evropě opožděný a fakt je, že ne každý tam s principy rovnosti souhlasí,“ dodal.

Cemper následně uvádí i to, že symbol pokleknutí si je mimořádně hloupý. „Pokleknout si znamená někoho o něco prosit, případně ukazovat svou podřízenost. Určitě to není symbol rovnosti,“ míní. Stejně tak považuje za hloupé ničení soch. „Je fajn si připomínat temnou stránku své minulosti, ne ji vandalsky ničit. Tím, že zničím sochu, ničím neprospěji. O historii se má vést debata na školách, v knihovnách, v mediálním prostředí, na sociální síti. Ukázat, že ne vše v minulosti bylo černobílé,“ dodal.

A co dalšího je podle něj hloupé? „Heslo Black Lives Matter považuji za hloupé. Záleží na všech životech,“ zdůraznil. „Těch, co nyní říkají, že ‚All Lives Matter‘, bych se chtěl zeptat: A záleží také na životech uprchlíků v Sýrii, Turecku, na hranici Evropy? Záleží na životech gayů v Rusku? Záleží na životech studentů v Hongkongu? Heslo fajn, obávám se, že to někteří ti daní nemyslí zcela vážně,“ uvedl.

„Nezpochybňuji nerovnost v USA, nezpochybňuji nerovnosti v ČR. Stále je na čem pracovat. Ale změna se má odehrávat diskusí, přesvědčováním, ne ničením majetku. Nechci situaci v USA nebo ČR zlehčovat, ale při těch diskusích o rovnosti zde, vzpomeňme si, jak na tom jsou v Rusku, Saúdské Arábii, v Číně,“ zakončil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…