Klíma skončil. Ale kdo je muž, který po něm převezme žezlo?

15.02.2023 17:30

Vláda po kritice zrušila pozici zmocněnce pro oblast médií a dezinformací. Část zrušené agendy Michala Klímy by měl převzít národní bezpečnostní poradce Tomáš Pojar, jehož funkce vznikla koncem roku. Klíma byl tvrdě kritizován za svůj Akční plán pro čelení dezinformacím, který podle expertů nesl znaky cenzury. Z Pojarových dřívějších prohlášení je patrné, že má k dezinformacím opatrnější přístup, který vyžaduje delší celospolečenskou diskusi.

Klíma skončil. Ale kdo je muž, který po něm převezme žezlo?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Pojar

Vláda ani ne po roce zrušila pozici zmocněnce pro oblast médií a dezinformací, kterou zastával Michal Klíma. Ten čelil kritice za svůj Akční plán pro čelení dezinformacím, a to jak ze strany opozičních politiků, tak i mnohých expertů. Unie vydavatelů a Asociace online vydavatelů vyzvala minulý týden vládu Petra Fialy, aby byl Klímův projekt přepracován.

Po zrušení Klímovy pozice převezme část jeho agendy národní bezpečnostní poradce Tomáš Pojar. „Převezmu koordinaci pouze části agendy Michala Klímy, a to tu, která se týká bezpečnostních aspektů vlivu cizí moci. Strategickou komunikaci, otázky médií apod. budou řešit jiní,“ uvedl Pojar pro deník Echo24.

„Vláda zrušila pozici a předala problematiku národnímu bezpečnostnímu poradci,“ uvedl stručně Klíma s tím, že o kroku věděl dopředu.

Anketa

Chystáte se ke koupi elektromobilu?

0%
97%
hlasovalo: 19968 lidí
Místo zmocněnce pro oblast médií a dezinformací Fialova vláda vytvořila loni v březnu a slibovala si od něj účinnější boj proti dezinformacím a koordinaci aktivit, které se v této souvislosti odehrávají na jednotlivých ministerstvech. V poslední době byl Klíma tvrdě kritizován za svůj akční plán, který se podle expertů primárně nevypořádává s tím, co je vlastně dezinformace, a podle mnohých nese prvky cenzury.

„Vzniká příležitost k svévoli výkladu pojmu dezinformace, díky čemuž vzniká významná hrozba pro svobodu slova v České republice. Akční plán tímto nedostatkem zakládá namísto nástrojů obrany demokracie nebezpečí pro svobodný tisk a svobodu slova. Jsme přesvědčeni, že v podobě, v jaké je akční plán pro jednání vlády ČR připraven, by neměl být akceptován k diskusi a mělo by dojít k jeho přepracování. Bez dalšího totiž může vystavit vládu ČR podezření, že chce zavádět v České republice cenzuru,“ uvedla minulý týden Unie vydavatelů.

K široké společenské diskusi vyzvala také Asociace online vydavatelů. „Naším společným zájmem je mít kvalitní právní úpravu, která by efektivně chránila národní bezpečnost a současně respektovala ústavně chráněnou svobodu slova a všem aktérům na digitálním a mediálním trhu poskytovala právní jistotu, že postupují v souladu se zákonem. Příprava takto zásadního předpisu, který má efektivně chránit národní bezpečnost a současně respektovat svobodu slova, by však měla probíhat za široké společenské diskuse,“ uvedla Asociace online vydavatelů.

Klímův konec a fakt, že část jeho agendy převezme Tomáš Pojar vítá publicistka Lucie Sulovská. „Takže to připadne Pojarovi. No konečně. Ty bludy typu ‚demokratický vývoj v ČSR roku 1948 zvrátily dezinformace‘ se už nedaly poslouchat, natož obhajovat. Pojar je rozumnej chlap,“ uvedla na svém facebooku.

Pojar se role bezpečnostního poradce ujal koncem loňského roku. Vznik funkce poradce pro národní bezpečnost je uveden v programovém prohlášení vlády a právě bezpečnostní poradce měl být koordinátorem ohledně hybridních hrozeb a dezinformací.

„Na Úřadu vlády tak vznikne platforma pro koordinaci a komunikaci mezi subjekty bezpečnostní politiky s cílem zajistit užší spolupráci zpravodajských a bezpečnostních složek a efektivní postup proti dezinformacím a hybridním hrozbám,“ píše se v programovém prohlášení,“ jak informuje server iROZHLAS.cz.

Z dřívějších rozhovorů Tomáše Pojara na téma dezinformace je patrné, že je v otázce uvážlivější a uvědomuje si tenkou hranici mezi cenzurou a bojem s dezinformacemi. „Myslím, že to právě musí projít velkou a výraznou diskusí. Jsou to naprosto zásadní otázky. Je potřeba, aby stát veškerými kroky chránil svobodu, prosperitu a bezpečí. Aby naopak díky utažení šroubů v oblasti bezpečnosti nedošlo i k výraznému omezení svobody a nakonec i té prosperity,“ uvedl Pojar v České televizi.

„Takže je zcela v pořádku, že se podobná témata diskutují. Je jasné, že bude celá řada názorů, jak to dělat. Myslím, že máme být obezřetní, máme dezinformace brát vážně. Máme se dívat, jak vznikají, kdo s nimi ze zahraničí manipuluje. Ale zároveň máme být obezřetní – dvakrát měřit a jednou řezat, protože zbrklými a neuváženými kroky bychom mohli udělat více škody než užitku. Jsou to zásadní témata, která se týkají svobody, fungování společnosti našeho státu,“ míní Pojar.

„Pokud by se to udělalo špatně a přehnaně, tak by to mohlo přinést více škody než užitku. Nevím obecně, jaká je správná definice dezinformací, a zároveň říkám, že není jednoduché s dezinformacemi bojovat, mají se vyvracet pomluvy a sledovat to, kdo a co šíří. Takže toto máme brát vážně, ale zároveň bych byl uvážlivý v krocích, které budeme činit, aby nebylo víc škody než užitku,“ dodal Tomáš Pojar.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Neúcta ke stáří roste. Senioři ohroženým druhem, jejich sebevraždy varují

8:42 Neúcta ke stáří roste. Senioři ohroženým druhem, jejich sebevraždy varují

„Oddělejte do jednoho měsíce všechny své vrstevníky v okrese a prokažte, že máte nárok na svůj důcho…