Klima v ČT: Moře zatopí přístavy, hrozil šéf Zelených. Jiný host pobavil, co slyšel od „kolegů“ Grety

08.08.2019 13:37 | Zprávy

V Událostech, komentářích se nedávno taktéž řešilo populární téma klimatické změny. Hosty byli tentokrát klimatolog Jan Pretel, předseda Zelených a donedávna starosta Prahy 4 Petr Štěpánek a senátor ODS Miloš Vystrčil. Štěpánek varoval, že když stoupne hladina moří, budou zaplaveny přístavy a i Česko bude strádat. Klima nás má zajímat i z důvodů globální ohleduplnosti. A klimatolog se svěřil, jak mluvil s protestujícími studentkami. Prý ani neznají rozdíl mezi klimatem a počasím.

Klima v ČT: Moře zatopí přístavy, hrozil šéf Zelených. Jiný host pobavil, co slyšel od „kolegů“ Grety
Foto: Repro ČT
Popisek: Debata o klimatu c ČT

Dle klimatologa Jana Pretela je nutné s klimatickými katastrofami počítat, ale zatím, bohužel, není možné předpovědět, kde k nim dojde. Zda je možné současný trend zvrátit, je podle něj otázka. Že se emise skleníkových plynů na změně klimatu významně podílejí, podle něj skoro nikdo nezpochybňuje. „Ale osobně si nejsem jistý, že kdyby se podařilo ty emise snížit tak zásadním způsobem, že by se ta planeta dala uklidnit,“ dodal. Katastrofy by podle něj byly mírnější, ale v úplnou negaci osobně nevěří.

Miloš Vystrčil prohlásil, že neví, zda jsou změny klimatu největší hrozbou, ale hrozbou prý jsou a je potřeba se na ně adaptovat a v případě možnosti je i zmírňovat. Předseda Zelených zase vyvracel argument, že i kdyby se Evropa snažila sebevíc, tak to nepomůže. „Snažit se musí všichni. My musíme, i když se to zdá jako kapka v moři, udělat každou drobnost, protože největší nebezpečí téhle klimatické změny je, jak probíhá rychle,“ řekl a připomenul, že dříve se jednalo o desítky tisíc let, ještě dříve až o statisíce či miliony let a lesy a tažné ptactvo se přizpůsobily. Zvyšování hladiny moře podle něj bude muset vést k ohromným investicím do infrastruktury, které budou chybět např. ve zdravotnictví, a migrace obyvatelstva by mohla mít za následek konec demokracie. Dodal, že Rwanda a Keňa už zakázaly plasty a jdou „obalovou cestou“. I údajně cynická Čína rozvíjí technologie. „Když se třeba podíváte, kolik je tam denně instalováno solárních kapacit, tak to se neděje ani v Evropě, ani ve Spojených státech,“ tvrdí Štěpánek.

Největší znečišťovatelé
Repro ČT

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Marek Benda byl položen dotaz

To, že některá média budete ignorovat řeší podle vás co?

Neměli byste se chovat spíš přesně obráceně a komunikovat a vysvětlovat vaše počínání a rozhodnutí? Protože nejen já jim mnohdy absolutně nerozumím. A když koukám, tak vy třeba nereagujete ani s těmi, co se vás zde na něco slušně ptají. Se pak nedivte, že dáme hlas někomu, kdo se s námi bavit hodlá....

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala zaslouží pohřbít. Politicky.“ Vztek nad cílem komise míří do Česka

12:45 „Fiala zaslouží pohřbít. Politicky.“ Vztek nad cílem komise míří do Česka

Publicista a podcaster Michal Půr upozornil, že se v EU láme chleba. Teď bude čas ukázat, kde kdo st…