Klimatická Bible. To nás čeká. Saša Vondra poslouchal nejvlivnějšího komisaře a je zděšen

05.03.2021 6:45

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) se zděšením přihlíží, jak urputně výkonný místopředseda Evropské komise pro Zelenou dohodu pro Evropu Frans Timmermans na půdě Evropského parlamentu bojuje za ochranu klimatu. Klimatický zákon EU doslova nazval „Biblí všech biblí“.

Klimatická Bible. To nás čeká. Saša Vondra poslouchal nejvlivnějšího komisaře a je zděšen
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra
reklama

O tom, že to první muž zelené dohody pro Evropu se svými evropskými klimatickými cíli myslí opravdu vážně, není pochyb. S jakou vehemencí však zelenou dohodu neboli „Green Deal“ hájí, některé děsí, patří mezi ně i europoslanec Alexandr Vondra, který se k Timmermansovým slovům vyjádřil na svém twitteru.

„Obrázek z dění v EU: Timmermans teď v EP nazval připravovaný klimatický zákon EU ‚Biblí všech biblí‘,“ reagoval na vyjádření šéfa Evropské komise přes Green Deal.

„Pokračuje v trendu z minulého týdne, kdy v Evropském parlamentu řekl, že by se při výpočtu HDP už nemělo přihlížet jen k ‚práci a kapitálu‘, ale také k ‚principům Gaia‘,“ dodal europoslanec, kterého ambice nizozemského politika Timmermanse nenechávají klidným.

 

 

Europoslanec Vondra se jako jeden z mála českých poslanců v Evropském parlamentu věnuje „klimatické agendě“ Evropské unie. Diskuse o klimatických tématech podle něj často mívají až hysterickou atmosféru. Sám boj za zelenou dohodu zásadně odmítá, za což na jeho adresu často míří kritika a výčitky od řady liberálů.

Zelená dohoda pro Evropu byla Českem schválena koncem roku 2019, je reakcí Unie na současnou klimatickou krizi. Cílí na to, aby se Evropa do roku 2050 stala prvním klimaticky neutrálním kontinentem. K tomu jí má dopomoct několik dílčích kroků, které pomohou přebudovat evropskou ekonomiku tak, aby byla zelenější a udržitelnější.

Zelená dohoda se v české vládě potýká se značnou skepsí, i když se Česká republika v prosinci 2019 zavázala k jejímu naplňování. Někteří odpůrci dohody se obávají, že někteří Češi kvůli ní ztratí práci, přijdou o spoustu peněz. Naopak příznivci věří, že Green Deal může přinést nová pracovní místa a celkový pozitivní dopad na ekonomiku.

Samotný Green Deal je v podstatě „seznam přání Komise“, kromě přechodu na oběhové hospodářství počítá například s ekologizací zemědělství, přechodem na čisté zdroje energie dostupné pro všechny, efektivnějším nakládáním s odpady, zamezováním jejich vzniku a také se vzděláváním v oblasti udržitelnosti. Své místo má v dohodě také ochrana přírody.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

21:40 Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

Pondělní den přinesl konec ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Resort dočasně povede ministr …