Klvaňa, Halík, Marvanová, Janouch a mnozí další vystoupili s alarmující výzvou

16. 4. 2015 8:43

Nezávislost a svoboda médií, které jsou jedním z pilířů demokracie, je podle řady občanských a profesních organizací ohrožena. Proto se organizace Vraťte nám stát, Syndikát novinářů, Veřejnost proti korupci, Herecká asociace a řada dalších spolu s veřejně známými osobnostmi spojily do iniciativy s názvem Svobodu médiím - Platforma pro nezávislost a pluralitu sdělovacích prostředků. Ve středu v Senátu představili cíle, kterými chtějí bojovat proti prorůstání politické a mediální moci v České republice.

Klvaňa, Halík, Marvanová, Janouch a mnozí další vystoupili s alarmující výzvou
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku

„Jsme svědky toho, že politici útočí na média veřejné služby, dokonce chtějí omezit jejich financování, tedy nezávislost veřejnoprávních médií. Je nepřípustné, aby veřejnoprávní média byla i nadále pod politickým tlakem. Chystaná novela zákona o České televizi a Českém rozhlase musí zajistit odpolitizování rad, jež na tato média dohlížejí,“ prohlásila advokátka Hana Marvanová, která je členkou výboru Platformy.  Chce dosáhnout toho, aby rady těchto institucí, které jsou nástrojem kontroly občanů, nebyly nadále jmenovány na základě politické volby v parlamentu, ale aby byly složeny z respektovaných autorit po vzoru Německa. Tím by se zajistila nezávislost veřejnoprávních médií na politických stranách a státní moci.  

Syndikát by uvítal změnu způsobu volby mediálních rad

Podle předsedy Syndikátu novinářů  a dalšího člena výboru Platformy Adama Černého význam veřejnoprávních médií roste v době, kdy jsou všechna média v České republice pod výrazným ekonomickým tlakem. „Syndikát dlouhou dobu kritizoval způsob, jak se volí členové mediálních rad, proto by uvítal změnu zákona, který by tento neblahý stav změnil,“ připojil se Černý. Syndikát volbu rad bojkotuje, nenavrhuje do nich vlastní kandidáty, protože bez dohody s politickými stranami zastoupenými ve sněmovně by stejně neměli šanci ve volbě uspět.

Je třeba omezit koncentraci vlastnictví sdělovacích prostředků

Média jsou podle Hany Marvanové nezbytnou podmínkou fungování demokracie a kontroly moci. Ale v  poslední době jsme podle ní svědky mnoha nezdravých jevů v souvislosti s médii. Advokátka například poukazuje na fakt, že média jsou vlastněná několik málo skupinami, navíc dochází k propojení politické, ekonomické a mediální moci. Za stejně důležité považuje Platforma omezit koncentraci vlastnictví sdělovacích prostředků a zabránit propojení mediální a politické moci. „Je pro demokracii nesmírně škodlivé, když místopředseda vlády a jeden z nejbohatších lidí v zemi vlastní klíčová média, která týdne oslovují víc než milion čtenářů, posluchačů a diváků. Takový politik má neuvěřitelný náskok před ostatními politiky. Je to obdobné, jako kdyby vyběhl na závod sto metrů sprint s padesátimetrovým náskokem,“ přirovnal univerzitní pedagog a další člen výboru Platformy Tomáš Klvaňa pozici současného šéfa hnutí ANO Andreje Babiše k ostatním politikům. Ale současně uvedl, že nejde o útok na konkrétní osobu, ale o velký systémový problém. Jen svobodná média oddělená od politické moci mohou sehrát roli pojistky demokracie.

Dochází k propojení politické, ekonomické a mediální moci

Klvaňa zdůraznil, že vlastnictví médií by nemělo být slučitelné s členstvím ve vládě. „My chceme vyvolat diskusi a jednat s poslanci a senátory o možné nápravě,“ vysvětlil. Řada politiků, například senátoři Václav Láska, Alena Dernerová, Zdeněk Papoušek a Jiří Šesták nebo europoslanec Jiří Pospíšil,  iniciativu občanských a profesních organizací podporuje. Senátor Šesták prohlásil, že vítá angažmá občanské společnosti v této věci a témata, která předkládá, považuje za velmi důležitá. „Politici se musí učit respektovat svobodu veřejných médií jako jeden z pilířů demokracie,“ prohlásil. Mezi podporovateli Platformy pro nezávislost a pluralitu sdělovacích prostředků jsou i další významné osobnosti, například prezident Křesťanské akademie Tomáš Halík, rektor AMU Jan Hančil, zakladatel a předseda Nadace Charty 77 František Janouch nebo bývalý vevyslanec Petr Kolář.

Platforma Svobodu médiím (www. Svobodu mediím.cz) bude se svými myšlenkami a návrhy seznamovat senátorské a poslanecké kluby, média a širokou veřejnost po celé republice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Libuše Frantová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

20:47 Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

Moderátorka pořadu 168 hodin České televize Nora Fridrichová vypadla ze zábavného pořadu StarDance h…