Knížák: Stát na své lidi nesmí dělat podrazy

09.02.2016 0:00 | Zprávy
autor: red

Setkání s bývalým rektorem Akademie výtvarných umění a také generálním ředitelem Národní galerie, dnes pětasedmdesátiletým hudebníkem, výtvarníkem a performerem Milanem Knížákem bývají vždycky jiskřivá. Zajiskřilo se i tentokrát – v odpovědích, které začaly povídáním o jeho výstavě v Olomouci. Rozhovor pro ParlamentníListy.cz zpracoval Aleš Mazúrek.

Knížák: Stát na své lidi nesmí dělat podrazy
Foto: Kateřina Bouda Kašparová
Popisek: Milan Knížák

Pane profesore, nedávno jste otevřel v olomoucké galerii Kateřiny Dostálové další svoji výstavu. Znamená to, že pořád máte chuť a energii pracovat? 

„Je to spíše komorní výstava kreseb. Zhruba před dvěma léty jsem si sám pro sebe začal dělat kresby aktů; spíše zjednodušených než realistických. Žena je na nich jako erotický znak. Žena jako téma pro mne neztrácí svoji mystičnost." 

Souvisí ta mystičnost a vnímání erotických ženských znaků například s vaším věkem? 

„To určitě ne. Jen dnes možná volím méně provokativní tóny barev, razantní kresbu kombinuji s jemnou barvou. V mladickém rozpuku už nejsem, ale téma erotiky, ženy, vnímám pořád stejně, ne-li více. V mládí má člověk spousty vjemů, práce a sex, přesto, že se intenzivně děje, mysl tolik nenaplňuje. Teď mám více času na přemýšlení, a tím je asi moje práce jednodušší, rafinovanější. Tak to vidím já a obecně platné to třeba není.“ 

Je podle vás výtvarné umění sdělením umělce svému okolí, anebo je to pro okolí výzva, která vybízí k zamyšlení a vytvoření vlastních vjemů a pohledů? 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Omluvte se za omluvu. A pošlete půl milionu. Vaše Prague Pride

4:46 Omluvte se za omluvu. A pošlete půl milionu. Vaše Prague Pride

Aliance pro rodinu má zaplatit milion korun spolkům Prague Pride a Konsent za to, že naznačila jejic…