Kníže Schwarzenberg: Přijímat uprchlíky z ohrožených regionů jsem navrhoval už před dvěma lety, a křičeli na mě. Teď jsme mohli být slavní...

21.7.2015 7:18 odp.

Předseda TOP 09 a někdejší ministr zahraničí zavítal do úterního Interview ČT24. Promluvil o uprchlících, o Rusku, které má prý rád, i o Ukrajině. Ačkoli by rád pomohl především křesťanům, musí pomoci těm, kteří to potřebují. Už před rokem a půl prý přitom on sám navrhoval plán, za který byl ale velmi okřikován.

Kníže Schwarzenberg: Přijímat uprchlíky z ohrožených regionů jsem navrhoval už před dvěma lety, a křičeli na mě. Teď jsme mohli být slavní...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Hned v úvodu podotkl, že případ Čechů zmizelých v Libanonu může souviset s občanem zadržovaným v Česku pro podezření spolupráce s teroristy. Podle Schwarzenberga je to ale jen hypotéza, nic víc, protože nemá k dispozici širší podklady. „Nejvyšší zájem je dostat ty lidi živé a zdravé domů,“ zdůraznil. Platí to i o lidech, kteří někdy nedbají na rizika. „Lidé by si měli dát pozor, kam jedou a kam jdou. Měli by vyslechnout informace našich konzulátů,“ pokračoval.

Následně se rozpovídal o Islámském státu. V mezinárodní politice je dobré použít všechny nástroje, ale jak už řekl jeden americký prezident před sto lety, měli bychom k vyjednávání mít v ruce i pořádný klacek... Já osobně bych nikdy nevyjednával bez klacku v záloze,“ zaznělo z úst Schwarzenberga.

Blbců máme sami dost, nepotřebujeme je ještě zvát

Pár slov padlo také na konto uprchlíků. Předseda TOP 09 se obává, že se situace s nimi bude zhoršovat, protože válka nejen v Sýrii neutichá. Česko by proto mělo pomoci jižním státům, nemůžeme to nechat jen na nich. „Když jsme my potřebovali pomoc, tak nám Západ pomohl a teď musíme pomoci i my, nemůžeme jen brát,“ pronesl razantně. Proto TOP 09 říká: My máme přijímat uprchlíky a máme k nim být vstřícní. Ve srovnání s jinými evropskými státy ale přijímáme velmi málo uprchlíků. Schwarzenberg už před rokem a půl navrhoval, abychom pomohli křesťanům z ohroženého regionu. „Tehdy mě všichni okřikli, že sem chci tahat nějaké Araby. Kdybychom to udělali už tehdy, asi bychom si vysloužili větší slávu než teď, když jsme s přijímáním uprchlíků na chvostu.

To ale neznamená, že bychom neměli kontrolovat, zda některý z uprchlíků není terorista. „Teroristy nikdo nechce a blbců už máme ve vlastní zemi dost, netřeba je ještě importovat,“ zdůrazňoval. Ačkoli by byl on sám raději, kdybychom přijímali především křesťany, faktem je, že si nemůžeme rozhodovat podle víry, musíme přijmout ty, kteří potřebují pomoc.

V závěru pořadu se host věnoval také otázce Ukrajiny. Krize v této zemi zůstává poněkud ve stínu uprchlického tématu, ale na Rusko bychom neměli zapomínat, neboť dlouhodobý cíl Kremlu je stále stejný, a to už od Mikuláše I, rozšiřovat svou moc. „Ale já vám něco řeknu, já mám Rusko rád a doufal jsem, že se jednou projedu železnicí od Moskvy až do Vladivostoku. Rád bych se podíval na nejstarší ikony, ale když nemohu, tak nemohu,“ prohlásil.

Nakonec si pochvaloval, že se TOP 09 stabilizovala a jsou v ní vidět nové tváře. A jestliže to dnes vypadá, že nyní za toto politické uskupení mluví především první místopředseda Miroslav Kalousek, je to proto, že se v poslední době rozebírají především ekonomická témata a na ta je expert právě on.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mpTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nejvíce bude tratit Evropa, Američané si polepší.“ Ján Čarnogurský má k Ukrajině slova, která nepotěší

7:19 „Nejvíce bude tratit Evropa, Američané si polepší.“ Ján Čarnogurský má k Ukrajině slova, která nepotěší

POLOČAS ROKU HRŮZY „Na konfliktu na Ukrajině nejvíc prodělá samotná Evropa.“ Bývalý slovenský premié…