Kníže u Moravce: S naší historickou zkušeností bychom měli být v první linii boje za svobodu

07.09.2014 12:37

Karel Schwarzenberg a Lubomír Zaorálek v neděli po poledni debatovali v Otázkách Václava Moravce o zahraniční politice a zejména o situaci kolem Ukrajiny a případných sankcí proti Rusku. Zatímco Schwarzenberg zdůrazňoval potřebu tvrdých sankcí a „klepnutí agresora přes prsty“, Lubomír Zaorálek se jej snažil mírnit.

Kníže u Moravce: S naší historickou zkušeností bychom měli být v první linii boje za svobodu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor Václav Moravec
reklama

Podle Schwarzenberga je těžké si představit, že by dobrovolná domobrana z východu Ukrajiny dokázala porážet řádné ukrajinské vojsko. „To jsou normální ruští vojáci, přesně takoví, co byli na Krymu. Vycvičení, dobře najedení a vyzbrojení,“ říká Schwarzenberg.

Sankce proti Rusku proto považuje za nutné, navzdory dohodě o příměří, uzavřené v pátek. „Za prvé to příměří je poněkud pochybné a za druhé nemůžeme uvažovat o zmírnění sankcí, dokud budou ruští vojáci na Ukrajině. Za těchto okolností prostě nemůžeme mít normální vztahy,“ zdůrazňuje Schwarzenberg, podle kterého rozhodně není uzavřena ani otázka Krymu.

„Musíme vědět, že agresor musí být zastaven na začátku. A ne mu říct ty ty ty,“ uvedl následně Schwarzenberg. Je prý smutné, že Česká republika, která by díky své historické zkušenosti měla být v čele boje za svobodu, nyní ústy prezidenta Zemana a premiéra Sobotky spíše lavíruje.

Zaorálek jej upozornil, že představa o „zastavení agresora“ je poněkud ztížena tím, že Rusko je tvůrcem současného bezpečnostního řádu ve světě, členem Rady bezpečnosti OSN s právem veta a mimoto velmi silnou velmocí, disponující jadernými zbraněmi.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Facka Fischerovi a dalším. Takhle se to nedělá, řekl jejich kolega. Učinil krok

16:36 Facka Fischerovi a dalším. Takhle se to nedělá, řekl jejich kolega. Učinil krok

Po jednání senátní komise pro Ústavu České republiky prohlásil její předseda Zdeněk Hraba (STAN), že…