Koalice se pře o platy učitelů, Babiš chce zvýšit jen o 10 procent. Přesuňte to z rozpačtu na armádu, pak nebude problém, zní z ČSSD

15.11.2019 8:17

Poslanci se přou o platy učitelů. Mají se zvyšovat o 15 procent, jak ještě na začátku roku sliboval sám premiér Andrej Babiš (ANO), nebo jen o 10 procent, což prosazuje teď? Premiér trvá na druhé verzi a svůj prvotní nápad považuje za absurdní. Vyjádřil se v tomto duchu před kamerami České televize. Někteří poslanci ČSSD to ale vidí jinak. Kupříkladu Alena Gajdůšková by sebrala peníze armádě a dala by je učitelům.

Koalice se pře o platy učitelů, Babiš chce zvýšit jen o 10 procent. Přesuňte to z rozpačtu na armádu, pak nebude problém, zní z ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto

Sociální demokraté se rozhodli, že podpoří rozpočet tak, jak byl sestaven ve spolupráci s hnutím ANO, i když podle některých sociálních demokratů by se měly razantněji zvyšovat platy učitelů, k čemuž kabinet vyzývají jak odbory, tak Svaz průmyslu a obchodu. „Andrej Babiš to odmítá,“ připomněl v Událostech České televize moderátor Michal Kubal.  

Sám Babiš k tomu dodal, že rozpočet schválila koaliční vláda ve spolupráci s odboráři a podnikateli, kteří k němu na jednání tripartity neměli výhrady, takže Babiš nevidí důvod přesouvat na platy učitelů pět miliard navíc. „Považuju to za absurdní,“ zdůraznil.

Jenže přidat učitelům pět miliard navíc na platy chtějí jak komunisté, bez nichž se vláda neobejde, tak někteří sociální demokraté. „Musíme najít cestu,“ poznamenala k platům učitelů bývalá ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD. „Ale nepodpoříme ty návrhy ze strany opozice, budeme chtít najít vládní řešení,“ zdůraznila politička. Otázkou však je, kde by peníze hledala.

Její straničtí kolegové se shodují, že by učitelé měli dostat víc peněz, než je dnes slibováno, tedy navýšení platů kantorů o 10 procent. Jedním dechem však většina dodává, že bez shody v koalici nebudou parametry nárůstu platů učitelů měnit.

Jinak to vidí kupříkladu Alena Gajdůšková (ČSSD). Ta tvrdí, že by peníze sebrala armádě. „Pokud by se přesunuly peníze z rozpočtu obrany směrem k učitelům, tak to absolutně bez váhání podpořím,“ uvedla.

Místopředsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová by prostředky brala jinde. Navrhuje sáhnout do slev na jízdné. „Ty považujeme za zbytné,“ řekla. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO „Policajt mi dal pistoli k hlavě, že mě střelí.“ Šlo o krk. Romové ze Sokolova mají vztek

7:29 VIDEO „Policajt mi dal pistoli k hlavě, že mě střelí.“ Šlo o krk. Romové ze Sokolova mají vztek

Pátek v Sokolově byl drsný. Místní Romové se dostali do potyčky s asi čtrnácti vodáky a zasahovala p…