Kobra proti daňovým únikům pracuje už na pěti kauzách

24.06.2014 15:00

Speciální skupina pro boj proti velkým daňovým únikům a daňové kriminalitě, takzvaná Kobra, pracuje na prvních pěti kauzách. První výsledky by mohly být prezentovány na konci léta, řekl novinářům v Pozlovicích na Zlínsku zástupce generálního ředitele finanční správy Jiří Žežulka. Kobra začala v Česku oficiálně fungovat v polovině června.

Kobra proti daňovým únikům pracuje už na pěti kauzách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

„Výše škody u těchto kauz by mohly přesáhnout celkem jednu miliardu korun. Jedná se o rozsáhlé karuselové podvody se specifickými komoditami," uvedl Žežulka. Karuselové podvody vznikají tak, že zboží zakoupené v jednom státě bez DPH je v jiném státě prodáno včetně DPH, aniž obchodník odvedl daň.

V týmu Kobry jsou odborníci z finanční správy, policie a celní správy, tyto orgány dříve pracovaly samostatně. Nyní si mohou vyměňovat informace, vybírat kauzy, které bude Kobra řešit, i volit způsob jejich zveřejňování do médií. Tuzemská Kobra spadá pod útvar protikorupční policie. Ve skupině je stovka lidí, měla by se postupně rozšířit i do krajů.

Vzorem je tým, který se osvědčil na Slovensku

Český tým specialistů vznikl na základě zkušeností ze Slovenska, kde tým Kobra už pracuje. „Česká Kobra" se bude zabývat podvody se škodou přes 150 milionů korun.

Členové týmu mají podle Žežulky k dispozici například telefony vybavené speciálním softwarem, který zajišťuje bezpečnou komunikaci. „Jako vždy však ti, co páchají (trestnou činnost), mají daleko větší možnosti. My se musíme vždy držet v režimu našeho zákona, nemůžeme používat to, co naše protistrana používá zcela běžně," poznamenal.

V Pozlovicích se na dvoudenním jednání sešli zástupci jednotlivých orgánů. „Probírali jsme otázky spolupráce, nastavení kompetencí, dělali jsme i případové studie," uvedl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Na Kobru by měli navázat specializovaní žalobci

V souvislosti s Kobrou by měla podle něj vzniknout síť specializovaných státních zástupců na daňovou kriminalitu. „Tým Kobra je dobré uskupení na operativní rozpracování věci, když se posouváme do fáze trestního řízení, nastupuje dozor státního zástupce. Je dobré, abychom měli specializované státní zástupce na dozor nad těmito kauzami," uvedl.

Tato síť by měla navázat na podobnou síť specialistů na zajišťování výnosů z trestné činnosti na státním zastupitelství. „Máme s tím dobré zkušenosti, za tři roky jsme zosminásobili zajištěné výnosy na 8,5 miliardy v minulém roce," podotkl Zeman. Specializovaní žalobci by měli působit u každého krajského a vrchního státního zastupitelství.

Bude příprava daňového trestného činu opět trestná?

Pozornost by měla být podle Zemana zaměřena na podvody s DPH a sofistikovanější trestnou činnost a spolupráci se zahraničím. V budoucnu by mohly přijít i legislativní návrhy, například o zúžení povinnosti mlčenlivosti některých subjektů či znovuzavedení trestnosti přípravy daňového trestného činu.

Protikorupční policie loni prověřovala případy, při nichž měla na daních vzniknout škoda víc než 36 miliard korun, což byl meziroční nárůst o téměř 15 miliard korun. Podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu ze začátku února činily nedoplatky na daních v roce 2012 téměř 135 miliard korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

22:06 Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

Lídři Pardubického kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčas…