Kocáb: Stát pracuje pro bílé. Romové mají strach chodit do škol

03.10.2011 6:09 | Zprávy

Někdejší ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb se ve stínu rasových sporů na Šluknovsku zastává Romů. Státní aparát prý pracuje pro bílé a Romové pak mají strach chodit do škol. Zároveň Kocáb naznačil, že Romové nemají příležitost trávit volný čas jinde než v hernách. Špatnou mezilidskou situaci tak způsobují i jejich provozovatelé.

Kocáb: Stát pracuje pro bílé. Romové mají strach chodit do škol
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Společné setkání Alexandra Vondry s Michaelem Kocábem a Lejlou Abbasovou

Kocáb mezi problémy, které způsobují sociální vyloučení Romů zařadil mimo jiné špatný přístup do vzdělávacího systému pro romské děti. Ze statistik podle něj totiž vyplývá, že ve speciálních školách jsou jen dvě procenta bílých dětí, zatímco Romů je tam 30 procent. Romové by měli podle Kocába mít stejnou možnost jít do "obyčejné" školy a to beze strachu.

"Mělo by se udělat maximum pro to, aby romské děti získaly plnohodnotné vzdělání, tedy hlavně proto, aby se romští rodiče nebáli a nesnažili své děti chránit před různým rasovými třením v normálním školství tím, že je raději pošlou do školy zvláštní," řekl Kocáb v nedělním Pressklubu na Frekvenci 1.

V současnosti podle Kocába probíhá protiromské tažení napříč Evropou. A zatímco strach brání Romům ve vzdělávání, k hracím automatům je podle Kocába žene nuda. Respektive nestejný přístup k volnočasovým aktivitám. "Kdo je pak na vině? Romové, kteří nemají stejné možnosti, jak trávit volný čas, jako bílí a chodí do heren, kde prohrávají všechny peníze, nebo provozovatelé těch heren, kteří tak bohatnou na chudobě?"

Kdo je vinen? Zloděj nebo výkupna

Kocáb přidal další příklad - kdo je na vině, zda ten Rom, který ukradne železný okap, nebo ten majitel sběrných surovin, který mu za něj dobře zaplatí? "Chyba je na obou stranách," vyvrátil názor moderátora Luboše Xavera Veselého, podle nějž je vina v první řadě na zloději.

"Státní aparát pracuje pro bílé," zdůraznil Kocáb. "Ministerstvo práce není zacíleno na Romy." Moderátor oponoval: "To ministerstvo je snad pro všechny občany bez rozdílu. Proč by se měl stát speciálně starat o jednu skupinu?"

Protože to ta jedna skupina potřebuje. Nejsou to ale prý Romové obecně, jen Romové nepřizpůsobiví. Polovina Romů totiž podle Kocába normálně pracuje a žije a nemá problém. V zápětí si ale Kocáb protiřečil: "Zkuste hledat práci, když máte tmavou pleť. Nikdo vám ji nedá." Kdo v tom případě práci dal té pracovité polovině, už exministr nerozvedl.

Čtěte:

Senátor Čunek: Lidi vezmou na nepřizpůsobivé vidle. Tak to dopadne

Před Kočí poslanci utíkali. Chtěla spát se všemi, rozpovídal se Babák

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

MUDr. Milan Brázdil byl položen dotaz

Podle mě dezinformujete vy, když tvrdíte, co tvrdíte

Dobrý den, pane Brázdile, obracím se na vás zde, protože mi to přijde důvěryhodnější, i když mi zřejmě neodpovíte, snad si to aspoň přečtete. Jestli vás zajímá, co si myslím o korespondenční volbě tak vám řeknu, že je mi to úplně jedno, spíš mě štve, že vy poslanci (koalice i opozice) řešíte právě t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další kolo války Černochové s Řehkou viděli i poslanci

20:53 Další kolo války Černochové s Řehkou viděli i poslanci

Ministryně obrany Jana Černochová měla zakázat náčelníkovi generálního štábu Karlu Řehkovi zřízení o…