Kocáb v rádiu ujišťoval, že politiku nedělal pro peníze. A zavzpomínal, jak moc si kdysi vážil Zemana

11.11.2014 19:07

Bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb v úterní Kauze dne Rádia Impuls zavzpomínal na sedmnáctý listopad před pětadvaceti lety. Došlo na Václava Havla, Václava Klause, Miloše Zemana, ale také na KGB a Milouše Jakeše.

Kocáb v rádiu ujišťoval, že politiku nedělal pro peníze. A zavzpomínal, jak moc si kdysi vážil Zemana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michael Kocáb

„Celých pětadvacet let jsem ho nechával stranou a bylo mi ho tak trochu líto,“ uvedl na adresu bývalého nejmocnějšího muže KSČ Jakeše. „Ale po tom rozhovoru, který nedávno dal, se odhalil jako stalinista, Stalinovy vraždy obhajoval jako přehmaty na cestě ke komunistickým ideálům,“ podotkl Kocáb. Za absolutní nesmysl označil úvahy o tom, že by v listopadu 1989 pomáhali agenti KGB, což Jakeš také naznačoval.

Peníze jsou až na prvním místě? Hrůza, děsí se Kocáb

Kocáb se také vysmál tvrzení exprezidenta Václava Klause, že Václav Havel byl reformní komunistou. „My si tykáme, ale náš vztah ochladl. Já myslím, že je to velmi inteligentní člověk, který ale tak úplně nedokázal využít svůj potenciál ve prospěch společnosti, politicky. On byl kandidátem na člena KSČ, to je třeba také připomenout,“ podotkl Kocáb.

Následně také prozradil, že vyčítal Václavu Havlovi i sobě, že nedokázali postavit komunisty mimo zákon, stejně jako tomu bylo s nacisty. Vynadal také Václavu Klausovi za to, že prohlašoval: Peníze jsou až na prvním místě. „My jsme to ale rozhodně nedělali proto, aby byly peníze na prvním místě," ujišťoval.

V závěru pořadu se pozastavil nad tím, že prezident Miloš Zeman jeho a jiné spřízněné duše označil za „lumpen kavárnu“, přitom se v době listopadu 1989 pohyboval po jejich boku. „To byl člověk, kterého jsme si třeba na rozdíl od Václava Klause vážili, ale tohle je evidentní snaha postavit proti sobě venkov a Prahu,“ uzavřel debatu host.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO „Policajt mi dal pistoli k hlavě, že mě střelí.“ Šlo o krk. Romové ze Sokolova mají vztek

7:29 VIDEO „Policajt mi dal pistoli k hlavě, že mě střelí.“ Šlo o krk. Romové ze Sokolova mají vztek

Pátek v Sokolově byl drsný. Místní Romové se dostali do potyčky s asi čtrnácti vodáky a zasahovala p…