Kočner zproštěn obžaloby? To nemá logiku... Veřejnoprávní novináři ve studiu ČT. A bylo zle

03.09.2020 20:16

Lidé, kteří podle obžaloby stáli za vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, byli zproštěni viny. Minimálně do doby, než se k případu vrátí odvolací soud. Šéfredaktor stanice Český rozhlas Plus Petr Šabata ve čtvrtečním pořadu Interview na ČT24 hovořil o tom, proč rozsudek nad Marianem Kočnerem a jeho pobočnicí Alenou Zsuzsovou vyvolává bouře u veřejnosti a jak se s případem vypořádává prokuratura. „V celém dokazování se neobjevil žádný jiný možný objednavatel, než jsou Kočner a Zsuzsová, ale tito dva lidé jsou nevinní. Nemá to logiku,“ kroutil hlavou novinář.

Kočner zproštěn obžaloby? To nemá logiku... Veřejnoprávní novináři ve studiu ČT. A bylo zle
Foto: Facebook
Popisek: Zavražděný novinář Ján Kuciak
reklama

„Šok plyne z toho, že očekávání byla úplně jiná,“ komentuje Šabata úvodem šokující verdikt v kauze Kuciak, že Kočnar je nevinen. „Informací o procesu byla spousta a vše směřovalo k tomu, že budou odsouzeni nejen vykonavatelé vraždy, ale i objednavatelé,“ krčil stejně překvapeně novinář rameny.

Z odůvodnění je zatím patrné, že hlavním problémem mohly být chybějící přímé důkazy. Největším problémem je zde podle Šabaty skutečně prokázání skutečného objednavatele: „Pouze u devíti z deseti případů vraždy se podaří usvědčit vykonavatele. Přímý důkaz proti Kočnerovi a Zsuzsové nebyl žádný...,“ uvedl s tím, že existoval jistý kruh důkazů nepřímých, o kterých si prokuratura myslela, že se uzavírá a je velmi těsný. Zmínil informace ze slovenských médií o tom, že dvěma soudcům ze tří se to však tak nezdálo.

Anketa

Je Česká republika dobře řízenou a vedenou zemí? (Ptáme se od 2.9.2020)

61%
39%
hlasovalo: 13067 lidí
Jak silné jsou podle Šabaty důkazy prokuratury? „V průběhu dokazování se informace z aplikace Threema, přes kterou komunikoval Kočner se Zsuzsovou, dostala ven spousta šokujících informací. Odpovídalo to mafii. Pokud jde o důkazní prostředek, tak tyto odposlechy nehrály až tak velkou roli, byly tam pádnější nepřímé důkazy. Nejpádnější byla výpověď jednoho z vykonavatelů, který sám mluvil o tom, že si Kočner se Zsuzsovou vraždu objednali, v této části jeho výpovědi mu soud však neuvěřil,“ uvedl novinář.

Dosáhnout v těchto kauzách trestní spravedlnosti je podle Šabaty někdy složité. Většina slovenské veřejnosti je podle něj toho názoru, že rozhodování soudu mohlo být zákonné, ale nemuselo být spravedlivé. „Je zde určitá distance mezi hodnocením důkazů a postupem podle zákona. Nejsou žádné pochybnosti o tom, že by ta trojice soudců, nebo kdokoliv z nich, měla jiný motiv než zákon, paragrafy a důkazy,“ podotkl Šabata.

Nyní si právníci a veřejnost počkají na písemné zdůvodnění rozsudku, které má trvat několik týdnů. „Nikdo ale nepochybuje o tom, že to nebyla vražda bez objednávky. V celém dokazování se neobjevil žádný jiný možný objednavatel, než jsou Kočner a Zsuzsová, ale tito dva lidé jsou nevinní. Logiku to nemá,“ dodal šéfredaktor stanice Český rozhlas Plus Petr Šabata.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Až po uši v ho*nech.“ Zlý den Janka Kroupy: Mával tajným důkazem, který hned vybouchl

9:52 „Až po uši v ho*nech.“ Zlý den Janka Kroupy: Mával tajným důkazem, který hned vybouchl

V pokračování kauzy Janka Kroupy a ministra Hamáčka se ukázalo, od koho získal investigativní noviná…