Koho volí Romové? Prý komunisty

25.09.2013 7:20

Rozpaky nad vznikem Romské demokratické strany podle Lidových novin vyjadřují jak elity etnika, tak běžní Romové. Do sněmovny se prý strana nemá šanci dostat a samotní Romové si nemyslí, že to je to, co jim v Česku chybí. Podle Karla Holomka tu takových pokusů už bylo několik a vždy dopadly neslavně. Romové totiž k volbám chodí jen málo a navíc volí spíše komunisty.

Koho volí Romové? Prý komunisty
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Romský festival v Chánově
reklama

Přesto předseda Společenství Romů na Moravě Karel Holomek i další vítají snahu dostat Romy do vrcholné politiky. Dobré ohlasy má vznik romské strany také v zahraničí. Britský týdeník The Economist  vyjádřil na svém blogu názor, že strana se sice nemá šanci do sněmovny dostat, ale kdyby zaujala, mohla by prý v budoucnu pomoci v místních či krajských zastupitelstvech při odvracení segregace Romů.

„Romové nejsou horliví voliči. Bojím se, že kdo k urnám půjde, nechá se nalákat na sliby komunistů,“ říká Holomek. Spíše než svou vlastní stranu prý Romové volilii i v minuloti jinou. Podle LN to potvrzují i výsledky dřívějších pokusů o politickou stranu Romů. V roce 2002 získala Romská občanská iniciativa pouhých 523 hlasů, což představovalo 0,01 procenta voličských hlasů.

Lídr Romské demokratické strany dává lidem práci

Lídrem středočeské kandidátky Romské demokratické strany je Emil Horváth. Tvrdí, že má koncept, jak mladým Romům zajistit práci. On sám má vlastní firmu, která opravuje inženýrské sítě. Jeho čtyři děti jsou vyučené, ale nikde nedostaly práci. Podle jeho slov proto, že jsou Romové, a tak je zaměstnal sám.

On sám by se rád zasadil o větší „pracovní gramotnost“ Romů. „Jsou v jiné situaci, než jsem byl já. Mladí Romové si nyní práci najdou velmi obtížně. A uvědomují si, že bez práce je čekají jenom exekuce,“ říká Horváth.

Mladé lidi chce Horváth oslovit přes sociální sítě a na kulturních festivalech, které prý strana před volbami plánuje. Své snahy směřuje zejména k mladým lidem, kterým podle svých slov věří a dodává, že ty staré už prý nezmění. I on si podle LN uvědomuje, že Romové k volbám neradi chodí, proto neočekává úspěch v parlamentních volbách. Ti starší mu prý budou vyčítat, že chce jen získat peníze.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

21:40 Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

Šéf České stomatologické komory a člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler na svém Facebooku ok…