Koho volit, komu platit za elektřinu. Méně internetu, bez auta... Člověk v tísni ukázal, jak máte žít

4.7.2022 9:24 odp. | Ze sítí

Nezisková organizace Člověk v tísni se z oblasti humanitární pomoci a působení na školách přesunula ke klimatickým otázkám. Organizace nyní z peněz odklepnutých Evropskou komisí poučuje zejména mladé české občany, aby do práce necestovali autem, prali prádlo na nižší teplotu, nelétali na dovolenou či rovnou „zažili svobodu“ a zbavili se auta úplně. Pokud chtějí být Češi opravdu ekologičtí, mají rovnou přestat platit za elektřinu vyrobenou z uhlí. „Neplaťte za špinavou elektřinu z uhlí. Financujete tak něco, co škodí vám i klimatu,“ radí Člověk v tísni. Doplňuje též doporučení, koho máme volit.

Koho volit, komu platit za elektřinu. Méně internetu, bez auta... Člověk v tísni ukázal, jak máte žít
Foto: clovekvtisni.cz
Popisek: Člověk v tísni - logo

Anketa

Vláda Petra Fialy dle vašeho mínění povládne (ptáme se od 30.6.2022)

95%
hlasovalo: 10724 lidí
Neziskovka, která se v posledních měsících snažila především o pomoc Ukrajině, nyní přechází na „pomoc klimatu“. Přišla tak s kampaní „actforplanet“, jež je součástí projektu 1Planet4All, který podle webových stránek „reaguje na situaci, kdy zejména mladí lidé mají obavu z klimatické změny, chtějí chránit klima, ale neví vždy, jaká řešení mají největší smysl“. 
 
Kampaň tak má mladým ukázat, jak mohou podle mínění neziskovky „efektivně přispět k ochraně klimatu“. „Ukazuje, jak naše každodenní rozhodnutí dokážou nejen přispět ke snížení produkce skleníkových plynů, ale také pomoci nám samým: mohou šetřit naše peněženky, vystavit nás méně stresu a dát nám více radosti. Můžeme si tak užít vyváženější život,“ míní o kampani, jež probíhá kromě Česka také v Estonsku, Portugalsku a Španělsku. 
 
Kampaň vede právě organizace Člověk v tísni a financuje ji Evropská komise. Trvala pak od dubna 2022 do června 2022.
 
 
A co by tedy Češi měli začít dělat, aby přispěli k ochraně klimatu? Není toho zrovna málo. 
 
V kampani od Člověka v tísni se ukazují návrhy na pořízení šetřiče vody do sprchy, sušení prádla venku, ale také tip na změnu stravovacích návyků. Za poslední roky se prý objevily tisíce nových receptů a restaurací, které nabízejí skvělá jídla rostlinného původu, a stačit tak má „si jen vybrat a užít si je“. „Taková jídla jsou často nejen lepší pro vaše zdraví, ale také pro přírodu,“ zní z neziskovky. 
 
Že byste raději pořádný steak z pěkného libového plátku hovězího masa? Tak na to zapomeňte. Neziskovka varuje, že chov zvířat je spojen „se značnými škodami na přírodě“. „Rychlým tempem se například odlesňují amazonské pralesy, kde se ve velkém pěstuje krmná sója pro evropský dobytek. Chov hospodářských zvířat je také významným zdrojem metanu, silného skleníkového plynu, který se uvolňuje během trávení a z hnoje,“ píše. A navíc – zelenina místo masa prý prospěje i vašemu zdraví. 
 
Po grandiózní veganské snídani si máte pořádně užít i cestu do práce. Užíváte si jízdu autem? Člověk v tísni míní, že nikoliv. „Můžete do práce cestovat jinak než autem? Tak hurá do toho. Cestou si můžete nejen ušetřit stres za volantem, ale také přečíst kus knížky, napsat pár e-mailů nebo se jen tak kochat výhledem,“ radí.
 
 
Ale pozor, raději si pouze „užívejte“ příjemné cestování MHD a e-maily vyřiďte jen v nejnutnějších případech – i ty totiž škodí. „Provoz internetu vyprodukuje každý rok stejný objem skleníkových plynů jako letecký průmysl,“ varují aktivisté z neziskovky a doporučují, že máte přijmout opatření, abyste využívali méně dat. 
A máte-li chuť si ještě více užívat života, zbavte se automobilu úplně. „Užijte si jízdu autem bez starostí o jeho servis a parkování. Vlastnit auto je závazek, sdílet auto je svoboda,“ míní totiž Člověk v tísni. V případě nutnosti prý stačí „mít auto po ruce“ díky carsharingovým společnostem. Co dělat, pokud bydlíte v menším městě, už aktivisté nedodávají, podle nich se vám však vlastnictví vozu nevyplatí, pokud ročně nenajedete alespoň 12 tisíc kilometrů.
 
Sdíleným autem se sice na nějakou vzdálenější dovolenou nedostanete, ale pořád máte možnost „užít si“ několikahodinovou cestu vlakem či autobusem. Na letecké výlety k moři po Evropě však nemyslete. 
 
Strávit hned několik hodin navíc ve vlaku je prý lepší, jelikož budete mnohem šťastnější. „Ušetříte stejně emisí, jako průměrný Evropan vypustí za několik měsíců. A to je skvělý pocit!“ míní totiž nezisková organizace. 
 
Další rada zní: „Čerpej pozitivní energii.“ Jak na to? Neplaťte za elektřinu z uhlí! „Neplaťte za špinavou elektřinu z uhlí. Financujete tak něco, co škodí vám i klimatu. Změňte svého dodavatele elektřiny a pusťte si do zásuvek čistou energii z obnovitelných zdrojů,“ radí dále organizace. Je to prý jednoduché.
 
 
V posledním odstavci se však dočtete, že „výhradně čistou elektřinu nabízí jen www.elektrinanazeleno.cz, ve své nabídce ji ale mají i firmy, které dodávají čistou i špinavou energii, např. www.eon.cz a další“.
 
A to stále není všechno. Člověk v tísni vám dokáže poradit i s tím, koho máte volit. „Ochrana klimatu je obrovská výzva. K jejímu zvládnutí potřebujeme politiky, kteří prosazují efektivní opatření. Váš hlas ve volbách k tomu může přispět,“ nabádá totiž české občany. 
 
Lidé podle organizace mají psát politikům či stranám, které mají v plánu volit, a ptát se na ochranu klimatu. „Ukážete jim, že i vám na klimatu záleží!“ radí. Pomoci vám má při váhání, komu hlas vhodit, aktivistické hnutí DUHA. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rakTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejhorší zpráva týkající se ČT. Petr Žantovský prohlédl rozhovor s Dvořákem a už je jasno

5:00 Nejhorší zpráva týkající se ČT. Petr Žantovský prohlédl rozhovor s Dvořákem a už je jasno

TÝDEN V MÉDIÍCH Česká televize nezajistila, aby v politicko-publicistickém pořadu 168 hodin bylo dbá…